Type to search

W jaki sposób odbudować starte zęby? – poradnik

Chociaż szkliwo jest najtwardszą tkanką w ludzkim organizmie, nie jest odporne na uszkodzenia mechaniczne, zwłaszcza gdy proces niszczenia wspomaga obecność w jamie ustnej kwasów, pochodzących z pożywienia, bądź mających swoje źródło w niewłaściwej higienie. Ścieranie zębów może być wynikiem wielu różnych czynników, z którymi czasami trudno jest walczyć. Istnieją jednak zabiegi, które pozwalają odbudować utraconą część szkliwa i przywrócić uzębieniu pełną funkcjonalność oraz estetyczny wygląd.

Ścieranie zębów – przyczyny

Obecność kwasów w jamie ustnej sprawia, że szkliwo staje się podatne na ścieranie. Proces ten może być związany z następującymi czynnikami:

  • nieprawidłowe szczotkowanie zębów,
  • nieprawidłowe ustawienie zębów,
  • zgrzytanie zębami,
  • obecność zębów nieprawidłowej długości,
  • notoryczne zaciskanie zębów,
  • nieprawidłowe żucie pokarmów,
  • atrycja, czyli fizjologiczne ścieranie zębów wraz z wiekiem.

Wszystkie te czynniki stopniowo prowadzą do powstawania ubytków szkliwa, które są problemem nie tylko natury estetycznej. Starcie tkanek może bowiem obejmować zarówno górną część zębów, jak i ich szyjkę. W skrajnych przypadkach dochodzi nawet do usunięcia całej korony zębowej, co skutkuje bardzo silnym, promieniującym bólem (zwłaszcza jeżeli zrodzi zapalenie lub obumarcie miazgi).

Ścieranie zębów – sposoby leczenia

Jeśli problem nie jest jeszcze nasilony, leczenie startych zębów powinno sprowadzać się przede wszystkim do poprawy higieny jamy ustnej, zmiany nawyków żywieniowych czy delikatnego oszlifowania uzębienia.

Dentysta często zaleca również używanie specjalnej pasty z dużą ilością fluoru, która zmniejsza nadwrażliwość i zabezpiecza szkliwo. W zależności od przyczyny mechanicznego ścierania zębów następny etap może obejmować założenie szyny chroniącej korony, bądź skierowanie pacjenta na rehabilitację, której celem jest rozluźnienie mięśni odpowiedzialnych za zaciskanie szczęki i zgrzytanie. W ostateczności stosuje się zastrzyki z toksyną jadu kiełbasianego, które zmniejszają napięcie mięśniowe. Leczenie startych zębów to jednak nie wszystko, ponieważ w przypadku dużego zaawansowania problemu, konieczna może być ich odnowa.

Odnowa startych zębów

Kiedy uzębienie nie jest mocno starte, dentysta może pozostawić je bez odbudowy, zalecając pacjentowi jedynie zmianę złych nawyków w aspekcie odżywiania i higieny jamy ustnej. Jednak już w przypadku średniego stopnia starcia, konieczna staje się odnowa startych zębów. Najekonomiczniejszą opcją jest odbudowa z wykorzystaniem materiału kompozytowego, czyli tzw. plomby światłoutwardzalnej. Przez wzgląd na estetykę na przednich zębach zaleca się jednak wykonanie licówek. Ich dodatkowym atutem jest to, że nie wpływają na zmniejszenie wytrzymałości uzębienia. Nie można ich jednak wykonać, jeśli ząb jest zbyt mocno zniszczony lub nawyk zaciskania czy zgrzytania nie został wyleczony. W bardziej skrajnych przypadkach odnowa startych zębów polega na zamocowaniu koron protetycznych. Przedtem konieczne jest jednak przeprowadzenie leczenia kanałowego i wzmocnienie uzębienia wkładem koronowo-korzeniowym. Przy każdej metodzie odbudowy należy jednak pamiętać, że nie wystarczy zadbać jedynie o naprawę siekaczy i kłów, ale należy również wzmocnić zęby boczne, których zadaniem jest zabezpieczanie przednich koron przed zniszczeniem w trakcie żucia.

Każdy człowiek w mniejszym lub większym stopniu jest narażony na proces ścierania się szkliwa. Osoby, u których problem został zdiagnozowany i wymagane jest leczenie powinny pamiętać, że zmiany nie cofną się samoczynnie i prawdopodobnie konieczna będzie odbudowa startych zębów w gabinecie stomatologicznym.

źródło: bianco.eu.com – gabinet stomatologiczny Warszawa

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *