Type to search

Jaką antenę naziemną wybrać?

Wybór odpowiedniej anteny ma znaczący wpływ na komfort odbioru cyfrowej telewizji naziemnej. Na rynku istnieje wiele różnych typów tego rodzaju urządzeń. Jaka antena naziemna będzie najlepsza i czym należy się kierować przy jej wyborze?

Rodzaje anten ze względu na lokalizację

Pod względem lokalizacji anteny naziemne dzielimy na:

  • wewnętrzne, inaczej pokojowe,
  • zewnętrzne.

Antena pokojowa to zazwyczaj niewielka antena o kompaktowych wymiarach, łatwa do umieszczenia praktycznie w każdym miejscu pokoju. Często ze względu na atrakcyjny wygląd może stanowić nawet element dekoracyjny pomieszczenia. Antena naziemna pokojowa może być dobrym wyborem w przypadku mieszkań znajdujących się w niedalekiej odległości od nadajnika cyfrowej telewizji naziemnej. Sprawdzi się w mieszkaniach zlokalizowanych na najwyższych piętrach budynków oraz umieszczana w pobliżu okien wychodzących bezpośrednio w kierunku nadajnika. Należy jednak pamiętać, że każda przeszkoda znajdująca się na drodze fal przesyłanych do anteny będzie powodować ich tłumienie, a tym samym zakłócenia obrazu.

Antena zewnętrzna charakteryzuje się znacznie lepszym zasięgiem od anteny pokojowej i jeśli tylko istnieje możliwość jej zainstalowania, zawsze będzie lepszym wyborem. Urządzenie zamontowane na odpowiedniej wysokości i skierowane w kierunku nadajnika, pozwoli znacznie eliminować wpływ niekorzystnych czynników na jakość odbieranego sygnału. Wadę anteny zewnętrznej może stanowić jej duży rozmiar oraz bardziej skomplikowany sposób montażu na zewnątrz budynku.

Rodzaje anten ze względu na techniczne wyposażenie

Ze względu na wyposażenie techniczne, anteny możemy podzielić na urządzenia:

  • pasywne,
  • aktywne.

Antena pasywna jest urządzeniem niewyposażonym w przedwzmacniacz antenowy. Zamontowanie takiej anteny sprawdzi się w przypadku niewielkiej odległości pomiędzy odbiornikiem telewizyjnym a anteną, gdy długość kabla koncentrycznego nie przekracza kilku metrów. W innym przypadku dojdzie do przesterowania i powstania zakłóceń sygnału.

Antena aktywna jest urządzeniem mającym wbudowany wzmacniacz. Powinna być instalowana wszędzie tam, gdzie długość kabla koncentrycznego przekracza kilka metrów lub na drodze emisji występuje duże zagęszczenie przeszkód, gdyż przesyła ona sygnał na znacznie większą odległość. Tego rodzaju antena naziemna sprawdzi się również, gdy sygnał z anteny będzie odbierany na kilku odbiornikach telewizyjnych.

Rodzaje anten ze względu na pasmo przenoszenia oraz budowę

Ze względu na pasmo przenoszenia rozróżnić można anteny pasmowe, służące do odbioru konkretnego pasma, oraz anteny szerokopasmowe pozwalające na odbiór kilku pasm częstotliwości.

Natomiast anteny ze względu na budowę dzielą się na:

  • kierunkowe – precyzyjnie skierowane w kierunku nadajnika.
  • szerokokątne i dookólne – dobrze spełniają swoje funkcje w warunkach utrudnionego odbioru. Nie wymagają precyzji ustawienia, mogą być skierowane w innym kierunku niż nadajnik, bowiem dzięki swojej budowie wychwytują wszelkie sygnały.

Decyzja o wyborze konkretnej anteny naziemnej i miejscu jej instalacji, zawsze będzie wymagać indywidualnego podejścia. Każdy przypadek różni się bowiem warunkami lokalizacji, usytuowaniem odbiornika czy odległością od nadajnika. Odbiór cyfrowej telewizji naziemnej w dobrej jakości, możliwy jest dzięki firmom, które oferują profesjonalny montaż anten.

Inspirowane: montazanten.warszawa.pl – montaż anten Warszawa

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *