Type to search

Skuteczne odśnieżanie – zadanie dla wyspecjalizowanych firm

Odśnieżanie dachów, szczególnie trudnodostępnych na wysokich budynkach, nie jest łatwe. Wymaga odpowiedniego sprzętu i zabezpieczeń, które pozwolą w sposób należyty usunąć zalegający śnieg. Aby mogło być skuteczne, warto skorzystać z oferty specjalistów, dysponujących odpowiednią wiedzą, doświadczeniem i zapleczem maszynowym.

Dlaczego odśnieżanie dachów jest konieczne?

Warstwa śniegu zalegająca na dachu stwarza ryzyko jego zawalenia. Szacuje się, że 1m3 śniegu może ważyć nawet kilkaset kilogramów. Istnieje również możliwość zsunięcia się śniegu na osoby znajdujące przy budynku. Wówczas śnieg może stanowić śmiertelne zagrożenie, ponieważ przy długo trwającej zimie zmienia się on w twardy lód. Odśnieżanie jest szczególnie ważne, gdy budynek wyróżnia się dużą wysokością i ma sporą powierzchnię.

Bagatelizowanie problemu zalegającego na budynku śniegu może wiązać się też z koniecznością zapłacenia wysokiego mandatu. Należy być świadomym, że konieczność wykonywania czynności odśnieżania wynika z ustawy Prawo budowlane. W jego myśl właściciel lub zarządca obiektu jest obowiązany zapewnić jego bezpieczne użytkowanie, m.in. w razie wystąpienia intensywnych opadów atmosferycznych. Aby uniknąć kary, właściciel musi wiedzieć jaką wytrzymałość ma jego dach, z jakim obciążeniem śniegiem da sobie radę. Jest to ustalane już na etapie projektowania konstrukcji dachu. Wytrzymałość dachu zależy od jego wielkości, kształtu i stopnia pochylenia połaci dachowych.

Co ważne, odśnieżaniem dachu budynku nie musi zajmować się właściciel. Zadanie to można powierzyć wyspecjalizowanej firmie dysponującej odpowiednim sprzętem. Jest to wskazane, gdy śnieg pokrywa dachy trudnodostępne. Wówczas realizacją odśnieżania może zająć się firma alpinistyczna.

Gdzie szukać firm odśnieżających dachy?

Ogłoszeń firm specjalizujących się w usuwania śniegu z dachów można szukać w lokalnej prasie. Nie brakuje ich też w Internecie. W sezonie zimowym pełno ich na portalach branżowych. Specjalistów od odśnieżania znaleźć można w każdym większym mieście. Przed zleceniem usługi należy sprawdzić jej koszt i sprzęt, jakim dysponuje konkretna firma. Ważne jest też doświadczenie w realizacji tego typu zadań. Osoby nieposiadające podstawowej wiedzy na temat konstrukcji dachu mogą doprowadzić do kosztownego zgniecenia blachodachówki, zerwania uszczelnienia dekarskiego i pokrywy bitumicznej, czy też uszkodzenia rynny.

Niemniej jednak, zlecenie odśnieżania dachu ekspertom naprawdę się opłaca. W ten sposób zapewnia się bezpieczeństwo użytkownikom budynku. Poza tym, bagatelizowanie problemu może prowadzić do zniszczeń, których koszt naprawy na pewne będzie wyższy, niż cena odśnieżania. Koszt usługi zależy od wielkości pokrytego śniegiem dachu lub od godziny pracy osoby odśnieżającej.

Jak sprzęt do odśnieżania dachów?

Sprzętem niezbędnym przy odśnieżaniu dachów jest podnośnik koszowy. Znajduje on zastosowanie również przy usuwaniu sopli, które zwisają na krawędzi dachów. Usuwane sople można gromadzić w koszu podnośnika – daje to pewność, że nie spadną w trakcie odśnieżania dachów na ludzi i pojazdy zaparkowane pod budynkami. Specjaliści są w stanie usunąć w sposób bezpieczny również nawisy śnieżne. Ponadto zajmują się wywozem śniegu. Warto pamiętać, że wynajmując zwyżkę zazwyczaj otrzymuje się usługę wraz z operatorem samochodu. Dobrze jest w takich okolicznościach korzystać z usług firm, które zapewniają fachową i doświadczoną obsługę.

Prace pod szczególnym nadzorem

Odśnieżanie dachów to praca na wysokości, czyli wiąże się z niebezpieczeństwem upadku. Aby go uniknąć niezbędne są zabezpieczenia, takie jak specjalne uprzęże. Tego rodzaju sprzęt asekuruje pracowników, gdy Ci znajdują się kilkanaście czy kilkadziesiąt metrów nad ziemią.

Poza szelkami bezpieczeństwa ważne, aby osoba odśnieżająca posiadała hełm, specjalne obuwie zabezpieczające przed poślizgnięciem, rękawice ochronne, odzież chroniącą przed zimnem, kamizelkę odblaskową. Powierzając zadanie odśnieżania dachu specjalistom mamy pewność, że wykonujący zlecenie doświadczeni pracownicy są wyposażeni w w/w sprzęt. Eksperci są też w stanie zadbać o bezpieczeństwo osób, które w czasie usuwaniu śniegu znajdują się niedaleko budynku.

Zabronione jest dopuszczanie pracowników do pracy na wysokości przy odśnieżaniu dachów, jeśli nie przeszli oni instruktażu stanowiskowego uwzględniającego:

  • różne rodzaje dachów,
  • różną pochyłość dachów,
  • różne rodzaje zabezpieczeń koniecznych podczas wykonywania pracy na dachach.

Źródło: Avio-Star.pl – Transport HDS

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *