Type to search

Dlaczego w ganku pojawia się wilgoć?

Budowa ganku to częsty pomysł architektoniczny stosowany przez właścicieli domów jednorodzinnych. Rozwiązanie to jest estetyczne oraz praktyczne. Praktyczność wzrasta, gdy mamy do czynienia z gankiem zamkniętym, czyli w gruncie rzeczy dodatkowym pomieszczeniem, wówczas zapewnia on także izolację od zimna i gorąca oraz może być używany cały rok na cele rekreacyjne. Jednak w takich gankach często pojawia się wilgoć, która wpływa negatywnie na cały dom, tworząc warunki do rozwoju grzybów, niszcząc mury i konstrukcje architektoniczne.

Skąd bierze się wilgoć?

Skraplanie się i wnikanie w ściany wilgoci w ganku jest procesem naturalnym, szczególnie przy niższych temperaturach. Woda znajduje się w powietrzu – jej ilość w stosunku do maksymalnej w danej temperaturze określa parametr wilgotności względnej, często podawany w komunikatach pogodowych w wartościach procentowych. Im wyższa jest temperatura, tym ilość wody, która może być zawieszona w powietrzu, jest większa, stąd zmiany temperatury na przykład powodują mgłę, czyli skraplanie się cząsteczek wody. Często nieogrzewany ganek jest granicą między ciepłym budynkiem mieszkalnym a zimnym podwórzem. Powietrze ogrzane przez dom może silniej nasycić się wilgocią, dodatkowo dostarczana jest ona z jego wnętrza (np. przez prace kuchenne generujemy bardzo dużą ilość pary wodnej), takie powietrze następnie jest schładzane, ponieważ część ścian ganku od strony podwórka jest dużo zimniejsza niż ściany części mieszkalnej. Wówczas w powietrzu miejscowo wilgotność wzrasta do ponad 100% (spada temperatura), a więc powietrze jest przesycone parą wodą, co prowadzi do skraplania się jej w stanie płynnym na ścianach i wnikania w ich głąb.  Z czasem takie zjawisko prowadzi do rozwoju wilgoci, grzybów i innych negatywnych konsekwencji.

Błędy w czasie budowy

Większość problemów z wilgocią w ganku jest spowodowana nie wprost tym naturalnym procesem, a błędami, jakie robimy, projektując i budując ganek. Jest on często dobudowywany oddzielnie, często również uznajemy, że jest to pomieszczenie mniej znaczące i nie przywiązujemy należytej uwagi do wykonywanych przy nim prac budowlanych. To duży błąd, który może wpłynąć z czasem na konstrukcję całego domu.

Zapobiegać wilgoci na ganku można na kilka sposobów. Najważniejsza jest efektywna wentylacja, dzięki której wilgoć nagromadzona na ganku ma możliwość wypłynięcia na zewnątrz wraz z powietrzem zamiast skraplania się na ścianach w zamkniętym “pudełku”. Nawet jeżeli wentylacja grawitacyjna jest niewystarczająca, można zastosować różnego rodzaju wentylatory.

Drugim sposobem jest odpowiednia izolacja ścian, wówczas temperatura nie będzie tak łatwo spadać w jednej z części ganku, a więc nie będzie to prowadziło do skraplania się wody. Ma to dodatkową zaletę – dobra izolacja zapewni także chłód latem, kiedy z ganku częściej korzystamy.

Trzecim sposobem jest zastosowanie w ganku aktywnego ogrzewania, można to zrealizować poprzez zainstalowanie w nim grzejników podłączonych do systemu centralnego ogrzewania, lub stosując elektryczne nagrzewnice (tzw. farelki) czy piecyki gazowe.

Dobrym sposobem będzie też zainstalowanie w ganku klimatyzacji z funkcją pompy ciepła, która zapewni jednocześnie wentylację, będzie osuszać pomieszczenie i zapewniać odpowiednią temperaturę w każdej porze roku.

Metody te można właściwie stosować samodzielnie, jednak najlepiej będą one działać w połączeniu. Wentylacja jest niezbędna, ale najlepszą ochronę przed wilgocią uzyskamy, stosując ją razem z izolacją i ogrzewaniem lub klimatyzacją.

Inspirowane: Nord-help.com.pl – osuszanie budynku

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *