Type to search

Co warto wiedzieć przed zakupem wycieraczki do sklepu?

Maty wejściowe to jeden z elementów wyposażenia sklepu, o którym warto pamiętać. Podczas złej pogody, szczególnie jesienią i zimą, zanieczyszczenia i woda z zewnątrz łatwo przenoszą się do środka budynku. Dzięki ich zastosowaniu utrzymanie czystej podłogi stanie się dużo łatwiejsze. Przełoży się to zarówno na jej lepszy wygląd, jak i zmniejszy ryzyko poślizgnięcia się na mokrej nawierzchni. Przed zakupem warto dowiedzieć się, na jakie cechy warto szczególnie zwrócić uwagę podczas przeglądania ofert.

Miejsce ich położenia

Pierwszą decyzją, jaką należy podjąć, jest to czy maty będą znajdować przed drzwiami na zewnątrz, czy za drzwiami wewnątrz budynku. Te przeznaczone do stosowania na dworze powinny być bardziej odporne na zmienne warunki atmosferyczne, takie jak niskie temperatury i opady deszczu. Dodatkowo są one z reguły szorstkie, bo ich zadaniem jest zatrzymanie na sobie jak największej ilości brudu z butów. Z kolei wycieraczki wewnętrzne są przeważnie bardziej miękkie, ponieważ ich celem jest zebranie resztek zanieczyszczeń i przede wszystkim wchłonięcie wody z obuwia. Najlepiej zadanie ochrony podłogi i zachowania czystości w budynku spełni połączenie tych dwóch rodzajów wycieraczek. Dostępne na rynku są również maty uniwersalne, które można stosować zarówno w środku, jak i na zewnątrz.

Natężenie ruchu

Drugim czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, jest ilość dziennego ruchu w sklepie. Maty wejściowe, podobnie jak na przykład panele podłogowe, są podzielone na kategorie pod względem wytrzymałości. Większa liczba przechodzących po nich osób wymaga mocniejszego materiału. Na stronach ich producentów można znaleźć informacje, do jakiej ilości pieszych przystosowana jest dana mata. Pozwala to na kupienie produktu o odpowiednich parametrach. Wybranie źle dopasowanej może skutkować jej zbyt szybkim zużyciem się. Dlatego przed zakupem warto oszacować ilość klientów, którzy codziennie odwiedzają sklep, a w razie wątpliwości lepiej zdecydować się na te mocniejsze.

Wybór koloru

Maty wejściowe są takim elementem wyposażenia budynku przy zakupie, którego powinno kierować się przede wszystkim względami praktycznymi. Z tego powodu najlepszym wyborem dla nich będą kolory ciemne: czarny, granatowy i odcienie szarości. Są to uniwersalne kolory dobrze komponujące się z innym barwami użytymi do aranżacji wnętrza. Jednocześnie zanieczyszczenia będą na nich zdecydowanie mniej widoczne niż na jaśniejszych odpowiednikach. Dzięki temu rzadziej wymagają one czyszczenia i dłużej zachowują swój schludny wygląd. Jaśniejsze maty mogą lepiej wyglądać świeżo po zakupie, ale przy kiepskiej pogodzie na przykład podczas deszczu szybko się ubrudzą.

Wybór odpowiedniego rozmiaru

Kolejną kwestią jest dobranie ich odpowiedniej wielkości do rozmiarów drzwi, jak i wolnego miejsca obok drzwi. Konieczne jest więc zmierzenie przestrzeni, na jakiej ma znajdować się mata, a następnie znalezienie w sklepie produktu najbardziej zbliżonego rozmiarami. Zasadą, której warto się trzymać, jest to, że za duża sprawdzi się w praktyce dużo lepiej niż za mała, ponieważ podłoga będzie przez to dokładniej chroniona. Dodatkowo w przypadku znacznego ruchu w sklepie większa mata może wchłonąć odpowiednio większą ilość wody i zanieczyszczeń znajdujących się na butach.

To najważniejsze porady, które pomogą wszystkim właścicielom sklepów w wybraniu odpowiedniej maty wejściowej. W razie jakichkolwiek wątpliwości i pytań warto skorzystać z pomocy sprzedawców, którzy na pewno pomogą w znalezieniu odpowiedniego produktu.

Inspirowane: Matywejsciowe.pl – serwis mat wejściowych

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *