Type to search

Gdzie znajdą zastosowanie drzwi przesuwne i w ościeżnicy – wady i zalety obu rozwiązań

Wiele osób aranżujących swój dom lub mieszkanie, zastanawia się, który rodzaj montażu drzwi będzie optymalnym rozwiązaniem spełniającym ich wszystkie wymagania. Do wyboru mają drzwi przesuwne lub też w ościeżnicy.

Drzwi przesuwne – dlaczego warto wykorzystać to rozwiązanie?

Drzwi przesuwne zaczęły pojawiać się nie tylko w domach, ale również w małych mieszkaniach, wyróżniających się pomieszczeniami nieustawnymi i sprawiającymi problemy pod względem odpowiedniego zagospodarowania przestrzennego. Szklane drzwi przesuwne wprowadzają inny podział przestrzeni oraz zwiększają możliwości aranżacji wnętrz pomieszczeń. Zaletą tego rozwiązania jest to, że skrzydło drzwi przesuwnych jest zdecydowanie szersze niż w przypadku tradycyjnych drzwi zewnętrznych. Ponadto szklane drzwi przesuwne zajmują minimalną przestrzeń, co wpływa na dodatkowe możliwości aranżacyjne. 

Drzwi przesuwne w mieszkaniu

Szklane drzwi przesuwne pozwalają zmienić niewielką kawalerkę w dwupokojowe mieszkanie i są idealnym rozwiązaniem do zabudowy wnęk w przedpokojach, pozwalającym stworzyć garderobę. Doskonałym pomysłem jest montaż szklanych drzwi przesuwnych, które optycznie powiększają pomieszczenie i wprowadzają do niego dużą ilość światła. Wadami drzwi przesuwnych jest ich mniejsza szczelność niż w przypadku drzwi tradycyjnych. Porównując wady i zalety posiadania drzwi przesuwnych, należy stwierdzić, że rozwiązanie to jest bardzo korzystne. Nie tylko w przypadku domów czy mieszkań, ale również pomieszczeń biurowych.

Drzwi w ościeżnicy – czy warto?

Innym rozwiązaniem jest montaż drzwi w ościeżnicy. Można wybrać ościeżnice regulowane i stałe. Montaż ościeżnicy wpływa na późniejszą funkcjonalność posiadanych drzwi, dlatego też powinno użyć się do tego celu specjalnej pianki. Prace te wykonuje się po zakończeniu malowania i dekorowania ścian oraz położenia podłóg. Ościeżnica stała jest wykonana z płyty MDF i przeznaczona do montażu drzwi wewnętrznych. Najczęściej wybiera się ościeżnice o grubości 100 mm. Ościeżnice regulowane są szybsze i łatwiejsze w montażu. Jednakże tego typu czynność warto powierzyć specjalistom. Można zdecydować się na nowoczesne ościeżnice bezprzylgowe, syntetyczne i naturalne, dostępne w różnych rozmiarach. Kluczową sprawą przy montażu drzwi w ościeżnicy jest dokładne jej osadzenie oraz wyregulowanie skrzydeł na zawiasach. Ma to zasadnicze znaczenie w komforcie korzystania z drzwi. Wadą drzwi w ościeżnicy jest to, że wybór zbyt ciemnego koloru może dodatkowo pomniejszać pomieszczenia o niewielkim metrażu.

Drzwi w ościeżnicy świetnie sprawdzą się jako drzwi do łazienki czy przedpokoju. Dzięki zastosowaniu uszczelek, drzwi są bardziej szczelne w porównaniu do drzwi na zawiasach czy przesuwnych. O wiele lepiej wyciszają również pomieszczenie.   

Konsekwencje nieodpowiedniego montażu drzwi w ościeżnicy

Z kolei nieodpowiedni montaż drzwi z ościeżnicą powoduje problemy z ich łatwym otwieraniem, ponieważ zaczynają pojawiać się opory i obcieranie drzwi o ościeżnicę. Niedokładne wypoziomowanie ościeżnicy powoduje, że drzwi będą ocierać się o podłogę lub skrzydło i tym samym niszczyć te elementy. Mogą się one nie domykać, co jest powodem przekrzywienia ościeżnicy na skutek rozprężenia się pianki montażowej. Zaletą montowania drzwi w ościeżnicy jest reprezentacyjny wygląd drzwi, jak również możliwość wpasowania się ościeżnic w całość aranżacji, stanowiąca jej kolorystyczne i stylowe dopełnienie. Montaż drzwi w ościeżnicy regulowanej nie pochłania zbyt wiele czasu, a jej mocowanie jest dużo łatwiejsze niż futryny stałej. Wybór drzwi z ościeżnicami regulowanymi umożliwia dostosowanie szerokości do istniejącego muru w przypadku, gdy jest on trzykrotnie większy niż standardowo.

Drzwi przesuwne i w ościeżnicy posiadają wady oraz zalety, jak każde rozwiązanie architektoniczne. Warto dokładnie przeanalizować wszystkie za i przeciw jeszcze przed podjęciem decyzji o montażu konkretnego rodzaju drzwi. Pozwoli to na posiadanie systemu, który spełni oczekiwania użytkowników.

Źródło: Szklarz Warszawa – zakład szklarski

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *