Joga wprowadza harmonię między tym, co fizyczne i duchowe. Praktykowanie tej wywodzącej się z filozofii indyjskiej metody jest drogą do przezwyciężenia trudności na wielu płaszczyznach życia. Poprzez odpowiedni trening wzmacniający połączony z relaksacją można znacznie lepiej radzić sobie z napięciem mięśniowym, bólem oraz stresem. Korzyści płynące z uprawiania asan w tym aspekcie doceniło już mnóstwo osób na całym świecie.
Joga rozluźnia ciało, wprowadza spokój i ciszę do umysłu. To praktyka, która pozwala puścić nagromadzone w organizmie napięcie nie w sposób gwałtowny, lecz powolny i łagodny. Liczne badania naukowe potwierdzają, że joga to sposób na stres. Harmonizuje bowiem cały układ nerwowy poprzez pobudzanie do właściwej pracy układu współczulnego. Skutecznie poprawia funkcjonowanie mózgu oraz neuroprzekaźników. Obniża poziom kortyzolu we krwi, czyli hormonu steroidowego wytwarzanego przez korę nadnerczy, który jest odpowiedzialny za wywoływanie reakcji stresowych. Efektem regularnego uprawiania jogi jest więc zniesienie napięć, nawet chronicznych, zlikwidowanie bezsenności oraz zmniejszenie liczby nocnych wybudzeń, podniesienie odporności i sił witalnych organizmu.
Asany, czyli konkretne pozycje ciała w jodze są sposobem na stres, a także stymulują narządy wewnętrzne do lepszej pracy. Podczas ich wykonywania należy przede wszystkim skoncentrować się na spokojnym, głębokim oddychaniu. Przy czym trzeba pamiętać, że wydech powinien być zawsze nieco dłuższy niż wdech. Typowo rozluźniające i rozciągające mięśnie ćwiczenia ukierunkowane na redukcję stresu to:
• pozycja psa z głową w dół – odpowiednia nawet dla początkujących, a zaczyna się od klęku podpartego. Na wdechu unosi się kolana i biodra do góry, pochylając głowę w dół. Ułożenie ciała przypomina wówczas literę V. Następnie należy oprzeć ciężar ciała na palcach stóp, a potem przenieść go na opuszczane stopniowo pięty. Po kilku spokojnych wdechach i wydechach powinno się powrócić do klęku, opierając czoło na podłodze, a ręce trzymając wzdłuż ciała. Ponownie chwilę oddychać i wrócić do pozycji wyjściowej.
• pozycja łuku – aby ją wykonać, należy położyć się na brzuchu z twarzą do podłogi, a następnie na wydechu zgiąć kolana i przyciągnąć pięty do pośladków. Rękami wyciągniętymi do tyłu trzeba chwycić za kostki, a potem unieść w górę pięty i uda. Głowa, ramiona oraz klatka piersiowa powinna być w tym czasie oderwana od podłoża. W tej pozycji trzeba wykonać kilka głębokich oddechów i powrócić do leżenia na brzuchu.
Joga jest sposobem na stres, samorozwój, poprawę samopoczucia oraz zwiększenie energii. Już kilkanaście minut codziennego treningu dla zdrowia umysłu i ciała to dobry początek. Warto rozłożyć matę i ćwiczyć zaraz po przebudzeniu, aby ze spokojem wejść w każdy nowy dzień.