Zabiegi, podczas których wykorzystywany jest kwas hialuronowy, od wielu lat cieszą się popularnością wśród kobiet, jak i mężczyzn. Dzięki nim można m.in. dokonać korekty nosa, wypełnić zmarszczki i bruzdy, a także wymodelować twarz. Niezwykle istotne jest, aby zabiegi z wykorzystaniem kwasu hialuronowego wykonywane były w profesjonalnych, przeznaczonych do tego miejscach – tylko wtedy gwarantowane jest bezpieczeństwo i pożądane efekty. Zdarzają się jednak sytuacje, w których kwas hialuronowy został wstrzyknięty przez osobę bez kompetencji, bądź też efekt jego wykorzystania nie jest zadowalający. Zastosowanie znajduje tutaj hialuronidaza, czyli odwrócenie skutku zabiegu z wykorzystaniem wypełniaczy.
Hialuronidaza polega na rozpuszczeniu nadmiernych ilości wypełniacza, znajdującego się w tkankach podskórnych. Zalicza się ją do grup enzymów, które mają zdolność rozkładu cząsteczek kwasu hialuronowego.
Jakie są główne wskazania do przeprowadzenia zabiegu? To przede wszystkim powikłania po podaniu wypełniacza, czy też rozpuszczenie niewłaściwie dobranego. Jest on też niezbędny w przypadku wystąpienia asymetrii, reakcji alergicznej, przemieszczania się wypełniacza, czy też zagrożenia martwicy skóry i tkanki podskórnej. Z wykorzystaniem hialuronidazy możemy pozbyć się kwasu hialuronowego, który znajduje się np. w ustach, żuchwie, dolinie łez, czy też bruzdach nosowo-wargowych, usunąć grudki, jak i odwrócić efekty uzyskane w wyniku podania wypełniacza.
Zabieg jest szybki i bezbolesny – trwa zazwyczaj kilkanaście minut i przeprowadzany jest z użyciem znieczulenia kremem i wykorzystaniem bardzo cienkiej igły. Hialuronidazę aplikuje się w miejsce, w którym wcześniej podany był kwas hialuronowy. Każdorazowo przed podaniem hialuronidazy należy przeprowadzić konsultację lekarską, która wskaże, czy istnieją ewentualnie przeciwwskazania do jej podania. Takim przeciwwskazaniem jest np. uczulenie na jad pszczół, os, szerszeni, czy też owrzodzenia powierzchni skóry.
Efekt zabiegu widać praktycznie od razu – w pierwszej chwili jednak niezbyt dokładnie, ponieważ podanie hialuronidazy może się wiązać z wystąpieniem obrzęku, ustępującego po kilku godzinach. Pełny efekt można zauważyć natomiast po 72 godzinach. Poprawa kondycji skóry widoczna jest z reguły w czasie od 24 godzin do 7 dni po aplikacji. W większości wystarczający będzie jeden zabieg, ale jeśli konkretny przypadek tego wymaga, można go powtórzyć.
Szybki zabieg hialuronidazy jest niezwykle przydatny w sytuacji, kiedy chcemy odwrócić przykre dla nas skutki podania kwasu hialuronowego. Co ważne, zabieg ten można przeprowadzić nawet kilka miesięcy po podaniu wypełniacza.