Type to search

Wypadek samochodowy a postępowanie odszkodowawcze – na co zwrócić uwagę, wybierając kancelarię radców prawnych?

W 2018 roku na polskich drogach doszło do ponad 31 000 wypadków. Liczba ofiar śmiertelnych to niespełna 3 000 osób, a rannych ­– 37 000. Warto również dodać, że każdego dnia ma miejsce średnio 1 000 kolizji drogowych. Każde tego typu zdarzenie może się wiązać z koniecznością przeprowadzenia postępowania odszkodowawczego. W takiej sytuacji dużą pomocą będzie nawiązanie współpracy z kancelarią radców prawnych.

Roszczenie o odszkodowanie – co warto wiedzieć?

Odszkodowanie powypadkowe przysługuje:

  • Każdej osobie poszkodowanej w wypadku z wyłączeniem osób, które ponoszą wyłączną winę za zdarzenie; warto pamiętać, że poszkodowany może ubiegać się o odszkodowanie nawet wtedy, gdy nie można ustalić sprawcy (np. zbiegł z miejsca zdarzenia) lub w sytuacji gdy sprawca nie miał ważnej polisy OC;
  • Rodzinie osoby, która zginęła w wyniku wypadku;

W przypadku zwykłej kolizji wypłata odszkodowania z OC sprawcy dla osób poszkodowanych odbywa się najczęściej w ciągu 30 dni (rzadziej w ciągu 90 dni, jeżeli sprawa nie jest oczywista), a koszty pokrywa agencja ubezpieczeniowa sprawcy. Sytuacja staje się bardziej skomplikowana, gdy szkoda nie dotyczy wyłącznie mienia ruchomego i innych strat materialnych, lecz uszczerbku na zdrowiu. Trzeba bowiem pamiętać o tym, że poszkodowany może domagać się następujących roszczeń:

  • Odszkodowania za poniesione koszty,
  • Zadośćuczynienia za doznaną krzywdę,
  • Zwrotu kosztów związanych z wypadkiem komunikacyjnym,
  • Renty,
  • Zwrotu utraconych zarobków.

Rodzina ofiary wypadku może domagać się odszkodowania, zwrotu kosztów leczenia i pogrzebu, renty alimentacyjnej czy zadośćuczynienia za doznaną krzywdę.

Dlaczego warto skorzystać z pomocy radców prawnych?

Uzyskanie odszkodowania za wypadek komunikacyjny dla osoby, która nie ma wiedzy prawniczej, może być trudne. Często nie mamy nawet świadomości, że w danej sytuacji możemy wystąpić z roszczeniem. Kolejnym problemem jest zaniżanie świadczeń wypłacanych przez agencje ubezpieczeniowe. Zasadniczo w każdym przypadku można założyć, że w wyniku wytoczonego powództwa można uzyskać dalsze, co najmniej kilkukrotnie wyższe należności. Właśnie dlatego warto skonsultować się ze specjalistą z kancelarii radców prawnych. Specjalista poinformuje nas o przysługujących nam prawach, rozwieje wszelkie wątpliwości, podpowie, jakie roszczenia nam przysługują. Decydując się na współpracę z kancelarią, mamy pewność, że wszystkie dokumenty zostaną przygotowane w sposób profesjonalny oraz że ostatecznie uzyska się od ubezpieczyciela wszystkie przysługujące nam świadczenia w odpowiedniej wysokości.

Czym kierować się przy wyborze radcy prawnego?

Aby wybrać radcę prawnego, który będzie najlepiej reprezentował nasze interesy, warto postawić na kancelarię doświadczoną w prowadzeniu spraw o roszczenia odszkodowawcze z tytułu wypadków komunikacyjnych. Należy zwróć uwagę, czy kancelaria pomoże m.in. w zgromadzeniu dowodów i dokumentacji medycznej. Może się okazać, że w toku sprawy sądowej wskazane będzie przeprowadzenie dowodu z opinii biegłych w zakresie rekonstrukcji wypadków oraz innych specjalności. Już na pierwszej rozmowie zorientujesz się, czy radca prawny rozumie Twoje potrzeby i proponuje rozwiązania, które Cię satysfakcjonują. Zwróć uwagę na to, czy Twój przypadek od początku analizowany jest indywidualnie. Pamiętaj, że reprezentujący Cię przed sądem prawnik będzie musiał przedstawić Twoją sprawę i wykazać krzywdę, która Cię spotkała. Jeśli radca prawny od początku wykazuje się zaangażowaniem, możesz spodziewać się, że będzie umiał doprowadzić do satysfakcjonującego wyroku w postępowaniu przed sądem. Jednocześnie warto wystrzegać się podejmowania współpracy z tzw. kancelariami odszkodowawczymi, które w rzeczywistości nie się kancelariami prawnymi. Na rynku funkcjonuje wiele firm, które prowadzą masową obsługę osób poszkodowanych w wypadkach i jak pokazuje doświadczenie, ich celem nie jest uzyskanie jak największego odszkodowania, czy zadośćuczynienia, tylko jak najszybsze zakończenie sprawy, często poprzez zawarcie ugody z ubezpieczycielem. W przypadku tego typu firm klienci często nigdy nie mają okazji poznać prawnika, który będzie im ewentualnie prowadzić sprawę w sądzie i trudno oczekiwać w takim przypadku indywidualnego podejścia i zaangażowania.

źródło: radcowie-prawni.waw.pl – radca prawny Warszawa

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *