Czynności związane z czyszczeniem rynien są bardzo ważne, zwłaszcza jeżeli dom nie posiada okapu dachowego. Nieudrożniony system rynnowy, który jest zamontowany przy zewnętrznej ścianie, daje spore ryzyko jej zawilgocenia. W przypadku, gdy dom posiada okap dachowy, tego rodzaju ryzyko jest o wiele mniejsze.
Rynny, by skutecznie odprowadzały wodę z dachu, powinny być stale kontrolowane, naprawiane i czyszczone. Szczególnie dotyczy to domów znajdujących się w sąsiedztwie wysokich drzew, gdyż mogą do nich wpadać różne, utrudniające odprowadzanie wody deszczowej, rzeczy – np. gałęzie i liście.
Sprawdzanie stanu rynien polega na regularnej obserwacji szczelności oraz stabilności ich elementów mocujących. Takie czynności powinny przede wszystkim mieć miejsce po zakończeniu pory zimowej, kiedy to zamarzająca woda mogła dokonać deformacji rynien i spowodować nieszczelności.
Niedrożność rynien może być spowodowana wpadającymi do nich liśćmi oraz kawałkami gałęzi, które wpływają na zatykanie rury spustowej. Może to skutkować przelewaniem się nadmiernej ilości wody na ścianę i w rezultacie jej wilgotnienie, a przy dalszych zaniedbaniach gnicie. Świetnym rozwiązaniem takiego problemu jest zamontowanie w rynnie siatki z drobnymi oczkami, która nie przepuści większych zanieczyszczeń. Większe predyspozycje do zatykania się mają rynny wykonane ze stali, które z czasem mogą stać się chropowate. W tej kwestii systemy rynnowe z PVC mają pewną przewagę – mają one niski współczynnik chropowatości – co oznacza, że posiadają gładszą powierzchnię i wszelkie zanieczyszczenia łatwiej przez nie przepływają.
Czyszczenie rynien przeprowadza się przy pomocy zwykłej szczotki z krótkim trzonkiem. Dla bardziej wymagających użytkowników poleca się specjalne szczotki z teleskopową rączką, które znacznie ułatwiają prace czyszczące. Można również czyścić rynny wtłaczając w nie wodę za pomocą węża ogrodowego lub myjki wysokociśnieniowej. Nie poleca się natomiast stosowania ostrych przedmiotów, gdyż mogą one uszkadzać zewnętrzną powłokę rynien. Przegląd oraz czyszczenie rynien najlepiej jest wykonywać 2 razy w roku – wczesną wiosną oraz późną jesienią.
Inspirowane: Plastmo.pl – rynny metalowe