Type to search

Zaczynasz studia? Zostań baristą i zyskaj niezależność finansową!

Rozpoczęcie studiów to ważny czas w życiu każdego młodego człowieka. Łączy się on ze zdobywaniem nowych doświadczeń, poznawaniem wielu ciekawych osób, a także z osiągnięciem samodzielności, również tej finansowej. Nietrudno docenić zalety, jakie daje możliwość samodzielnego utrzymania i swobodnego dysponowania własnym budżetem. Ale jak osiągnąć w czasie studiów stan finansowej niezależności? Doskonałym rozwiązaniem jest kurs zawodowy. Dzięki niemu zdobędziesz praktyczne umiejętności, które będziesz mógł wykorzystać w pracy dającej satysfakcjonujące zarobki. Obecnie jedną z najbardziej opłacalnych opcji zawodowych jest barista. Przeczytaj, z jakiego powodu warto zdecydować się właśnie na tę ścieżkę kariery i co może zaoferować Ci profesjonalny kurs dla baristów.

Barista – zalety zawodu

Kim jest barista? Mówiąc najprościej – specjalistą od kawy. Przekonanie o tym, że parzenie tego napoju jest prawdziwą sztuką, staje się w Polsce coraz popularniejsze, a co za tym idzie – wzrasta zapotrzebowanie na osoby, które potrafią go odpowiednio przyrządzić. Barista może pracować w kawiarniach, restauracjach, lokalach gastronomicznych, hotelach oraz specjalistycznych sklepach z kawą. Możliwości zatrudnienia są szerokie, dlatego bariści zwykle nie narzekają na brak ofert pracy.

Specyfika branży gastronomicznej sprawia, że jest to zajęcie zarobkowe idealne dla studenta. Największy obrót ma miejsce w godzinach popołudniowych i wieczornych, czyli w czasie gdy nie odbywają się już zajęcia na uczelni. Z tego powodu obowiązki zawodowe można z powodzeniem godzić z naukowymi. Dodatkowym plusem jest elastyczny czas pracy i możliwość zarobkowania również w weekendy.

Przede wszystkim jednak jest to praca ciekawa, wymagająca ciągłego rozwoju. Nieodzowne są kursy i szkolenia, podnoszące kwalifikacje i rozszerzające posiadaną wiedzę. Bycie baristą to również praca z ludźmi – doradzanie klientom i zaspokajanie ich kawowych oczekiwań. Sprzyja to poznawaniu wielu interesujących osób oraz podnoszeniu swoich kompetencji interpersonalnych.

Kurs baristyczny – czego można się nauczyć?

Specjalista do spraw kawy ma wiedzę na temat regionów w których pozyskuje się ziarna, stopni ich wypalenia, a przede wszystkim różnorodnych metod zaparzania. Do zadań baristy należy również odpowiednie serwowanie napoju i czuwanie nad wysoką jakością jego smaku. Naukę wszystkich tych umiejętności, zarówno teoretycznych jak i praktycznych, oferują specjalistyczne kursy baristyczne.

Odpowiednio przygotowany i profesjonalnie prowadzony kurs dla baristów obejmuje naukę o odmianach kawy, sposobach zbierania i przetwarzania ziaren, metodach przyrządzania napoju oraz zasadach jego serwowania. Z pewnością znajdą się na nim również zajęcia z obsługi ekspresu ciśnieniowego oraz urządzeń do zaparzania takich jak kawiarka, chemex, dripper czy aeropress. Wiele kursów obejmuje również szkolenie z zakresu Latte Art, czyli rysowania na powierzchni kawy fantazyjnych kształtów i wzorów.

Jeśli jesteś smakoszem kawy, a zgłębianie nowinek i ciekawostek na jej temat jest Twoją pasją, wybór ścieżki zawodowej wydaje się prosty. Zostając baristą zdobędziesz zawód zgodny z Twoimi zainteresowaniami, przy okazji dostając możliwość osiągnięcia finansowej niezależności. Jeśli jednak nie byłeś do tej pory miłośnikiem kawy, nic nie stoi na przeszkodzie, byś dał się zaprosić do tego niezwykłego świata. Kurs baristyczny jest inwestycją, która bez wątpienia się opłaca.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *