Type to search

Co musi zawierać projekt zakładu gastronomicznego?

Decydując się na otworzenie własnej działalności gospodarczej w postaci lokalu gastronomicznego takiego jak chociażby bistro, pub, restauracja, pizzeria, knajpa lub kawiarnia musimy pamiętać o przygotowaniu dokładnego i szczegółowego projektu naszego zakładu, który jest wymagany przez sanepid do uzyskania pozwolenia na otwarcie lokalu. Ponadto taki projekt pozwoli nam oszacować wszelkie koszta, jakie musimy ponieść, przystosowując lub w pewnych przypadkach budując lokal gastronomiczny od podstaw – jeszcze przed rozpoczęciem wszelkich prac.

Projekt ten możemy wykonać zarówno samodzielnie, jak i zlecić to zadanie specjalistom z tego zakresu – na przykład cieszącej się dobrą renomą i zadowoleniem klientów firmie zewnętrznej. Dzięki temu zyskujemy niemal stuprocentową pewność, że nasz lokal spełni wymagane normy BHP oraz zostanie zaakceptowany przez sanepid i dopuszczony do realizacji.

Elementy, o których musimy pamiętać, tworząc projekt zakładu gastronomicznego:

  • Uwzględnienie szeregu wytycznych umożliwiających przeprowadzenie w prawidłowy sposób wszelkiego rodzaju prac remontowych bądź budowlanych w nowo powstającym zakładzie gastronomicznym. To także prawidłowe rozmieszczenie sprzętów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania lokalu.
  • Określenie konkretnych prac architektonicznych oraz właściwego rozmieszczenia instalacji elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej i gazowej w lokalu – takie działania są bardzo pomocne także do wyliczenia kosztów, jakie musimy ponieść, otwierając lokal gastronomiczny, oraz dają one wykaz prac, jakie stoją przed specjalistami ekip remontowych zatrudnionymi do remontu lub budowy lokalu.
  • Właściwe oraz optymalne rozmieszczenie sprzętów w zakładzie, tak aby ułatwić pracę oraz stworzyć bezpieczne i higieniczne warunki pracownikom lokalu.
  • Obliczenie powierzchni użytkowej w zakładzie gastronomicznym
  • Dokładny oraz szczegółowy opis wykończenia wnętrz pomieszczeń ujętych w planie zakładu gastronomicznego.


Nie można także pomijać bardzo ważnego aspektu, jakim jest niezbędne wyposażenie wszystkich pomieszczeń lokalu takich jak:

  • kuchnia wraz z zapleczem produkcyjnym (o ile taka jest specyfika lokalu)
  • sala główna, w której znajdują się stoliki dla gości przybywających do lokalu
  •  zaplecze magazynowe z uwzględnieniem miejsc chłodniczych,
  • kantyna czyli tak zwana stołówka lub pokój socjalny dla pracowników, gdzie mogą oni spokojnie wypoczywać podczas przerwy w pracy oraz spożywać napoje i posiłki
  • toaleta dla klientów oraz pracowników z osobnym wejściem z korytarza
  • szatnia dla pracowników lokalu z wydzielonymi szafkami na odzież osobistą oraz roboczą znajdująca się w pobliżu wejścia do lokalu dla personelu. Należy także uwzględnić w szatni część damską oraz męską. Powinna być ona wyposażona w kabiny natryskowe oraz umywalki do mycia rąk.
  • zmywalnia naczyń stołowych
  • pomieszczenie biurowe
  • magazyn zarówno żywnościowy, jak i nieżywnościowy służący do przechowywania innych przedmiotów aniżeli żywność takich jak chociażby opał, bielizna, opakowania czy inne zasoby.

 

Korzyści, jakie niesie przygotowanie planu zakładu gastronomicznego dla nowego przedsiębiorcy:

Dzięki sporządzeniu profesjonalnego planu lokalu gastronomicznego mamy pewność, że nasz lokal spełni wymagania sanitarno-epidemiologiczne oraz normy określone przez przepisy BHP. Ponadto zyskujemy ogólny ogląd na to, jakie koszty poniesiemy w związku z budową, remontem oraz przystosowaniem i wyposażeniem naszego lokalu. Dodatkowo będziemy w stanie zdecydowanie lepiej oszacować ilość osób jakie należy zatrudnić, aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie zakładu gastronomicznego.

Inspirowane: active-company.pl – hurtownia gastronomiczna 

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *