Type to search

Lampa z drewna, czyli niezbędny element wystroju w eko wnętrzu

Decydując się na wnętrza w stylu ekologicznym, warto zwrócić uwagę nie tylko na meble, kolory ścian czy fakturę podłogi, ale również na dodatki. Jednym z elementów wystroju, który decyduje o charakterze danego pomieszczenia, są lampy. Jakie rodzaje oświetlenia będą odpowiednie do aranżacji w stylu eko?

Czym cechują się eko wnętrza?

Styl ekologiczny w ostatnich latach bardzo zyskuje na popularności, ponieważ jego podstawą jest troska o to, by wszelkie materiały użyte przy aranżacji danego pomieszczenia były przyjazne dla środowiska. W tym przypadku wykorzystywane są naturalne materiały pochodzące z odnawialnych źródeł lub takie, które można poddać recyklingowi. Najbardziej popularne jest drewno, bambus, kamień, cegła, szkło, bawełna czy len. Troska o środowisko objawia się również prawidłową segregacją śmieci, racjonalnym zużywaniem wody oraz wykorzystywaniem energooszczędnych rozwiązań, takich jak żarówki led.

Styl ekologiczny jest stylem minimalistycznym, dlatego w pomieszczeniach tego typu powinny znajdować się wyłącznie niezbędne meble i dodatki. Ma to bezpośredni związek z filozofią dążącą do ograniczenia nabywania niepotrzebnych przedmiotów.

Główną ozdobę stanowią rośliny w doniczkach. Popularne są również samodzielnie wykonane kolaże, plecionki czy patchworki oraz wszelkie dekoracje pochodzące z odzysku.

Cechą charakterystyczną wnętrz w stylu eko jest również maksymalne wykorzystywanie światła słonecznego. Pomieszczenia tego typu są bardzo jasne również ze względu na ich kolorystykę. W tym przypadku dominują bowiem odcienie bieli, beżu, zieleni i niebieskiego.

Dlaczego warto zdecydować się na lampy z drewna?

We wszystkich aranżacjach wnętrz istotnym elementem są lampy, które za dnia mogą pełnić funkcję dodatkowej ozdoby, a wieczorami odpowiednio oświetlać pomieszczenie i nadawać mu niecodzienny klimat. Przy stylu ekologicznym naturalnym wyborem będą przede wszystkim lampy z drewna, ale decydując się na zakup konkretnego modelu, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

W przypadku kilku rodzajów lamp w jednym pomieszczeniu, takich jak lampy wiszące czy lampy pokojowe stojące, warto dobrać produkty o podobnej kolorystyce. W stylu eko, który z założenia jest bardzo minimalistyczny, nie należy stosować zbyt wielu kolorów, materiałów, faktur czy wzorów. Z tego powodu w przypadku oświetlenia warto ograniczyć się do 2-3 zbliżonych odcieni.

Planując oświetlenie wnętrza, warto zwrócić uwagę również na rozmiary lamp. Lampy pokojowe stojące sprawdzą się w pomieszczeniach o dużej powierzchni, a lampy wiszące o małych kloszach optycznie powiększą nawet małe pokoje.

Jakie żarówki wybrać?

Bardzo istotną kwestią przy wyborze lamp jest konkretny rodzaj żarówki. Ograniczanie negatywnego wpływu na środowisko naturalne dotyczy także troski o ilość zużywanej energii elektrycznej, dlatego w eko wnętrzach najlepiej sprawdzą się żarówki LED. Żarówki tego typu są również odporne na uszkodzenia, zapewniają maksymalną jasność już od chwili włączenia i emitują światło o naturalnej barwie.

Styl ekologiczny to sposób aranżacji wnętrz, który bardzo duży nacisk kładzie na stosowanie naturalnych materiałów, dodatki DIY, energooszczędne źródła światła i jasną kolorystykę. W tym przypadku dominuje wykorzystywanie drewna, jako głównego surowca do wykańczania pomieszczeń. Z tego powodu lampy z drewna stanowią niezbędny element wystroju wnętrz w stylu eko.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *