Type to search

Mieszanka paszowa dla brojlerów – jakie składniki powinny wchodzić w jej skład?

W prawidłowej hodowli jakichkolwiek zwierząt ważna jest jakość podawanego im pokarmu. Nie inaczej jest z brojlerami. Chociaż proporcje składników w mieszance paszowej mogą się różnić w zależności od wieku ptaków, ich wagi czy specyficznych wymagań żywieniowych, to zawsze warto stawiać na te najwyższej jakości. W każdej paszy powinno znajdować się odpowiednio dużo białka, witamin, minerałów i składników odpowiadających za dostarczanie energii.

Co wchodzi w skład mieszanki paszowej?

Głównym źródłem energii jest ziarno zbóż. Najczęściej wykorzystuje się do tego kukurydzę, ale zdarzają się także mieszanki z pszenicą, owsem czy jęczmieniem. Soja często występuje jako najważniejszy produkt białkowy. Zastępuje się ją słonecznikiem, rzepakiem, a czasami nawet ryżem. W prawidłowo zbilansowanej mieszance nie może zabraknąć również tłuszczów roślinnych, które nie tylko dodają energii, ale także wspomagają wchłanianie witamin z grupy A, D, E i K. Najczęściej wykorzystywanym tłuszczem jest olej słonecznikowy lub rzepakowy. Poza wymienionymi witaminami, mieszanki paszowe powinny zawierać także te z grupy B oraz minerały, takie jak wapń, fosfor, żelazo czy miedź. Dodatki aminokwasowe, jak na przykład lizyna czy metionina wspomagające prawidłowe funkcjonowanie organizmu, podobnie jak prebiotyki, probiotyki czy antyoksydanty. Zdarza się, że do mieszanek paszowych dodaje się również środki zootechniczne, które mają za zadanie zwiększyć wydajność hodowli.

Czy można dostosować mieszankę do własnych potrzeb?

Modyfikacja mieszanek paszowych jest oczywiście możliwa. Często wpływ na jej zawartość i proporcje mają ceny danych surowców, ich dostępność w najbliższej okolicy, czy wykorzystywana technologia żywienia. Przed rozpoczęciem stosowania w swojej hodowli nowej mieszanki lub wprowadzeniem modyfikacji, warto skonsultować się z dietetykiem żywienia zwierząt lub specjalistą do spraw żywienia drobiu, by opracować jak efektywną mieszankę paszową, która pozwoli zadbać o dobrostan zwierząt, nie tracąc przy tym wydajności.

Czy istnieje rozwiązanie idealne?

Temat mieszanek paszowych jest niezwykle rozległy. Dzięki badaniom naukowym i coraz większej wiedzy, jesteśmy w stanie opracowywać lepsze mieszanki. Podane wyżej składniki to tylko przykłady z coraz szerszej listy dostępnych surowców wchodzących w skład paszy dla brojlerów. Ważne jest, by dbać o jak najwyższą jakość składników w mieszance, dostosowywać ją do wieku ptaków czy ich indywidualnego zapotrzebowania i obserwować, czy nie brakuje im żadnego elementu. Podawanie odpowiednio zbilansowanej mieszanki paszowej daje gwarancje niezaburzonego rozwoju, co przekłada się nie tylko na dobrostan ptaków, ale także na zyski hodowcy.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *