Type to search

Chcesz pracować ze sportowcami? Wybierz kurs masażu sportowego!

Aby odnieść sukces, sportowcy bardzo często muszą przestrzegać wielu zasad. Najczęściej wpływają one na ich dietę, ściśle określony harmonogram dnia. Rezygnują też z wielu przyjemności, w zamian za to poddając swoje ciało wyczerpującym treningom, dzięki którym efekty ciężkiej pracy stają się widoczne. W zawodzie sportowca bardzo ważnym elementem jest także właściwa regeneracja ciała, polegająca na wykonywaniu szeregu różnych zabiegów. Wśród nich kluczową rolę odgrywa masaż.

Masaż sportowy to taka dziedzina masażu, która pomaga zapobiec powstawaniu ewentualnych urazów oraz kontuzji u sportowców, a także leczyć powstałe kontuzje oraz pomagać w szybszej rekonwalescencji i powrocie do formy.

Jeżeli jesteś masażystą lub fizjoterapeutą, to zdecydowanie warto podnieść swoje kwalifikacje oraz umiejętności, zdobywając kolejne uprawnienia w postaci kursu masażu sportowego. Jest to także świetna alternatywa dla osób, które chciałyby pracować w towarzystwie znanych sportowców, towarzyszyć im w przygotowaniach do ważnych zgrupowań sportowych oraz w czasie wyjazdów na mistrzostwa, co może być również ciekawą okazją do zwiedzenia wielu egzotycznych krajów. Jeśli nie masz za sobą żadnych ukończonych szkoleń oraz kursów z masażu klasycznego lub fizjoterapii to nic straconego – wystarczy jedynie, że najpierw zdobędziesz te uprawnienia, a następnie będziesz w stanie je dodatkowo wzbogacić o kurs masażu sportowego.

Do głównych zadań masażu sportowego należą:

  • prewencja oraz leczenie najczęstszych kontuzji i urazów sportowych,
  • tak zwane przygotowywanie przedstartowe zawodników,
  • zmniejszenie zmęczenia organizmu powstałego na skutek długotrwałych oraz wyczerpujących treningów sportowych,
  • zapobieganie przeciążeniom organizmu oraz objawom patologicznym podczas uprawiania wyczynowych dyscyplin sportowych,
  • istotny element odnowy biologicznej zawodnika,
  • usprawnia metabolizm oraz poprawia krążenie krwi,
  • zmniejsza oraz zapobiega nieprzyjemnym zakwasom po bardzo intensywnych treningach,
  • likwiduje uciążliwe objawy przetrenowania,
  • rozgrzewa oraz relaksuje poszczególne partie mięśniowe.

Podstawową różnicą pomiędzy masażem klasycznym oraz masażem sportowym jest to, iż do wykonania tego drugiego potrzebne jest użycie zdecydowanie większej siły oraz energii, dlatego nie zawsze masaż sportowy jest bezbolesny!

Kurs masażu sportowego obejmuje zawsze dwie części: teoretyczną oraz praktyczną.
Podczas przygotowania teoretycznego uczestnik kursu zostaje zapoznany z zagadnieniami takimi jak: podstawy anatomii oraz fizjologii ciała, wskazania oraz przeciwwskazania do wykonywania masażu sportowego, zalety, teoria oraz metodyka masażu sportowego.

Z kolei podczas zajęć teoretycznych uczestnicy mają okazję wykonać na sobie nawzajem lub też przyprowadzić chętne z zewnątrz osoby i poddać je zabiegom masażu sportowego z uwzględnieniem jego nowo poznanych technik, takich jak: masaż treningowy, masaż przed zawodami, masaż startowy, po wysiłkowy oraz kondycyjny.

Po ukończeniu kursu masażu sportowego uczestnicy otrzymują dyplom, zaświadczenie MEN o ukończeniu kursu oraz certyfikat w języku angielskim – co jest bardzo przydatne, ponieważ nie muszą ponosić dodatkowych kosztów za wykonywanie tłumaczenia przysięgłego. Dzięki ukończeniu tego kursu możemy podjąć ciekawą oraz pasjonującą pracę w międzynarodowym środowisku sportowym.

Inspirowane: wsr.edu.pl – fizjoterapia

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *