Type to search

Terapia krzyżowo czaszkowa – charakterystyka i zastosowanie

Terapia krzyżowo czaszkowa, znana też jako terapia cranio-sacralna, to manualna metoda fizjoterapeutyczna stworzona przez Williama Sutherlanda (osteopatę pochodzenia amerykańskiego). Według niego wpływ na działanie całego organizmu ma naturalny i niezaburzony rytm tętna płynu mózgowo-rdzeniowego. Terapia w formie delikatnych ucisków w określonych miejscach na ciele pacjenta ma za zadanie normalizację wspomnianego rytmu. Przy wykorzystaniu tej metody można skutecznie wyleczyć m.in. wiele dolegliwości bólowych, takich jak migreny oraz bóle pleców i stawów, a także inne zaburzenia.

Czym jest terapia krzyżowo czaszkowa?

W ludzkim ciele wskazać można trzy rytmy fizjologiczne. Pierwszy z nich wynika z bicia naszego serca, a kolejnym jest oddychanie. Ostatni i najważniejszy dla wyjaśnienia istoty terapii cranio-sacralnej jest rytm tętnienia płynu mózgowego, który rozchodzi się po ludzkim organizmie dzięki tkance łącznej. Oprócz tkanki łącznej obejmuje swoim działaniem także czaszkę i kość krzyżową. Układ złożony z tych elementów nazywamy kranialnym. Co ważne tkanka łączna otacza wszystkie narządy, inne tkanki i komórki ciała. W związku z tym zaburzenia naturalnego rytmu powodują napięcia, a co za tym idzie nieprawidłowości w działaniu całego organizmu. Metoda czaszkowo krzyżowa polega na ucisku konkretnych partii ciała w celu odnalezienia zaburzeń rytmu czaszkowo krzyżowego i jego normalizacji. Siła dotyku nie powinna przekraczać 5 gramów. Finalnie prowadzi to do rozluźnienia powięzi, tkanki łącznej oraz narządów wewnętrznych.

Zastosowanie terapii krzyżowo czaszkowej

Terapię tego rodzaju stosować można w leczeniu dolegliwości bólowych, takich jak bóle kręgosłupa czy migreny. Terapia krzyżowo czaszkowa może być wykorzystywana także w przypadku schorzeń układu kostno-mięśniowego, takich jak rwa kulszowa, skolioza bądź wzmożone napięcie mięśniowe. Co ważne, terapia może być stosowana niezależnie od wieku, dlatego korzystać z niej mogą zarówno dzieci, jak i osoby starsze. Do innych wskazań do zastosowania terapii możemy zaliczyć również zaburzenia koncentracji czy snu. Wspomniane metoda sprawdzi się także jako wspomaganie w leczeniu nerwic i depresji. W przypadku stosowania terapii u dzieci warto skorzystać z niej w przypadku autyzmu, dysleksji, jąkania się, czy w trudnościach w uczeniu się.

Jak wygląda zabieg?

Metoda czaszkowo krzyżowa przypomina masaż. Podczas zabiegu pacjent wygodnie układa się na stole do masażu, najczęściej pozostając w ubraniu. W zależności od potrzeb pojedynczy zabieg trwać może od 45 do 90 minut. W tym czasie terapeuta kraniosakralny stosuje manualne metody w postaci ucisków, trakcji i dekompresji. W pierwszej fazie rozluźnia się powięzi w obszarze miednicy, klatki piersiowej, przepony i kości gnykowej. Następnie przychodzi pora na struktury pionowe, takie jak np. połączenie lędźwiowo-krzyżowe. Na koniec fizjoterapeuta rozluźnia oponę twardą rdzenia kręgowego oraz mózgu. Terapia jest całkowicie bezbolesna. Po jej zastosowaniu pacjent powinien spędzić jeszcze chwilę na leżance, by zbadać reakcje swojego organizmu. W tym przypadku pacjenci często odczuwają uczucie ciepła bądź chłodu, mrowienie, senność lub drętwienie niektórych partii ciała. Nie należy się tym niepokoić, gdyż są to naturalne reakcje organizmu prowadzące do jego rozluźnienia.

Napięcia, które zaburzają prawidłową pracę organizmu, często wynikają z przebytych urazów, traum czy złego stanu psychicznego. Biorąc pod uwagę korzyści, jakie możemy osiągnąć, stosując tego rodzaju terapię, warto poddać się jej nieinwazyjnemu działaniu. Rozładowanie napięć może bowiem przynieść wyłącznie pozytywne skutki dla naszego zdrowia.

źródło: rehabilitacja-mw.pl – rehabilitacja Ursynów

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *