Type to search

Przyczyny pojawienia się torbieli w zatoce szczękowej

Torbiele w zatoce szczękowej potrafią skutecznie obniżyć jakość życia u pacjentów, którzy muszą zmagać się z tą dolegliwością. Zwłaszcza że zaczynają sprawiać ból dopiero, gdy urosną do pokaźnych rozmiarów, uciskając okoliczne tkanki. Jednak nie ma powodów do obaw. Jest to dość często przypadłość, zwłaszcza u mężczyzn po 40 roku życia i można ją skutecznie leczyć.

Torbiel w zatoce szczękowej – jak i dlaczego powstaje?

Torbiele to patologiczne zmiany, które składają się z jednej lub większej liczby komór wypełnionych płynem lub treścią galaretowatą. Z zewnątrz są pokryte elastyczną osłoną. Torbiele powstają na skutek stanów zapalnych pojawiających się w śluzówce nosa i zatok albo powikłań np. po usunięciu zęba. Najpierw w zatoce szczękowej tworzy się obrzęk, który zamyka przejście pomiędzy zatokami a nosem. Następnie w zatokach powstaje podciśnienie sprzyjające wnikaniu drobnoustrojów. Jeśli wtedy rozwinie się przewlekłe zapalenie, to może dojść do powstania torbieli.

Torbiele w zatoce szczękowej powstają także na skutek zmian w korzeniach zębów sąsiadujących w pobliżu zatoki szczękowej, czyli trzonowców i przedtrzonowców. Drobnoustroje atakujące wierzchołki korzeni zębów przenikają do zatok przez tkankę gąbczastą, gdzie następnie rozwija się torbiel. Torbiele powstają także w wyniku nieprawidłowo przeprowadzonego leczenia stomatologicznego np. ekstrakcji zęba lub leczenia endodontycznego, mogą być spowodowane również zaawansowaną próchnicą lub wadami rozwojowymi.

Torbiele w zatoce szczękowej często są wykrywane przypadkiem, przy okazji innych badań, bo nie powodują żadnych objawów przez długi czas. Jeśli jednak urosną, pojawia się ból głowy, nasilający się przy jej pochylaniu, a także ból zębów i policzka po stronie torbieli. Widoczna jest mocno przekrwiona śluzówka nosa. W późniejszym etapie może pojawić się także gorączka.

Jak leczyć torbiele w zatoce szczękowej?

Torbiele leczy się w gabinecie laryngologa, stomatologa lub chirurga szczękowo-twarzowego. Proces leczenia często wymaga współpracy tych specjalistów. Na podstawie przeprowadzonych badań i wywiadu z chorym decydują oni, jaka metoda usunięcia torbieli będzie najodpowiedniejsza w konkretnym przypadku. Niewielkie torbiele zwykle są wykrywane przypadkiem i jeśli nie powodują bólu, pozostawia się je do obserwacji. Do usuwania kwalifikują się torbiele wypełniające ponad połowę zatoki szczękowej. W tak zaawansowanym stadium niszczą sąsiadujące zęby.

Można pozbyć się torbieli metodą Caldwell-Luca. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu i polega on na nacięciu śluzówki w okolicy kłów, stworzeniu otworu w ścianie zatoki szczękowej i usunięciu torbieli z jej wnętrza. Na koniec zakłada się szwy rozpuszczalne i poddaje pacjenta leczeniu antybiotykiem.

Możliwe jest też usunięcie torbieli endoskopowo. Ten zabieg także wykonuje się w znieczuleniu ogólnym, ale uchodzi on za mniej inwazyjny. Zwykle nie wymaga on antybiotykoterapi. Pacjenci mówią także o mniejszym bólu po leczeniu endoskopowym w porównaniu z innymi metodami. Usuwanie endoskopowe torbieli polega na włożeniu do przewodu nosowego sączka z roztworem efedryny, a następnie, wyciągnięciu go i usunięciu wyrostka haczykowatego. Usunięty wyrostek odsłania naturalne ujście zatoki szczękowej do przewodu nosa. Ujście poszerza się mechanicznie i za pomocą endoskopu o odpowiednim kształcie i rozmiarze, dostosowanym do wielkości zmiany, lokalizuje się i usuwa torbiele. Następnie pacjent na 24 godziny ma założoną tamponadę. Po zabiegu zwykle zalecane jest płukanie przewodów nosowych solą fizjologiczną, ale szczegółowe zalecenia zawsze zależą od lekarza przeprowadzającego operację.

Jak widać, torbiel można łatwo usunąć u specjalisty, pozbywając się tym samym uciążliwego bólu lub dyskomfortu.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *