Type to search

Praca siedząca daje się we znaki twojemu kręgosłupowi? Zdecyduj się na masaż leczniczy!

Praca przy komputerze wiążę się z długimi godzinami spędzanymi w pozycji siedzącej. Dodatkowo nieodpowiednio dobrane fotele oraz brak większej aktywności fizycznej, także po pracy, pogarszają tylko sprawę. W konsekwencji wiele osób skarży się na bóle kręgosłupa. Szczególnie narażone są osoby, które już w chwili podejmowania tego rodzaju pracy borykają się z chorobami układu ruchu. Postawa siedząca osłabia mięśnie i więzadła, których zadaniem jest utrzymywać kręgosłup w prawidłowej pozycji. W konsekwencji może dojść do jego zwyrodnień. Dokuczające coraz częściej bóle, dyskopatia, rwa kulszowa albo ucisk korzeni nerwowych to typowe objawy pogłębiających się problemów z kręgosłupem. Pojawiają się lub pogłębiają deformacje, takie jak np. skolioza, okrągłe plecy, odstające łopatki. Jakość naszego życia znacznie spada, co może przekładać się także na efektywność naszej pracy.

Choroba cywilizacyjna?

Bóle kręgosłupa związane z siedzącym trybem życia to nie pojedyncze przypadki, ale problem na ogromną skalę, który dotyczy młodszych i starszych. Jak wynika z badań, aż 70% osób czynnych zawodowo pracuje na co dzień w pozycji siedzącej. W sumie spędzamy na krześle średnio 10 lat swojego życia! Wśród tych osób 60-80% uskarża się na bóle dolnej kręgosłupa, co obrazuje jak potężny jest to problem. Chociaż pozornie jest to praca najlżejsza i za taką jest powszechnie używana, w rankingu grup pracowniczych w największym stopniu narażonych na dolegliwości mięśniowo-szkieletowe pracownicy biurowi są w czołówce. Na to, że zmienimy pracę, są niewielkie szanse. Trudno z pracownika umysłowego nagle przebranżowić się na takiego, który pracuje fizycznie. Poza tym ten drugi rodzaj pracy także nie jest wolny od zagrożeń i wad.

Jedynym wyjściem jest zatroszczenie się o własny kręgosłup, któremu naprawdę możemy pomóc. Bardzo często sami jesteśmy sobie winni, poddając się niedbalstwu, lenistwu, prowadząc niezdrowy tryb życia. Czas więc na zmiany. Dobranie odpowiedniego fotela oraz wpojenie sobie nawyku przyjmowania właściwej postawy, to jedno. Z pewnością przyniesie pozytywne rezultaty w przyszłości. Co jednak zrobić z bólem, który nam doskwiera? Oprócz aktywności fizycznej, którą bezwzględnie trzeba wprowadzić do naszego planu dnia, warto skorzystać z masaży leczniczych na kręgosłup.

Masaż leczniczy – przyjemnie i zdrowo

Masaż leczniczy zalecany jest właśnie głównie przy bólach kręgosłupa spowodowanych wadami postawy, siedzącym trybem życia, zmianami zwyrodnieniowymi i przeciążeniami. Aby udać się na taki masaż, potrzebne jest skierowanie. Czas jednej sesji masażu uzależniony jest od rodzaju schorzenia, natężenia bólu, masowanej powierzchni i ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Powinien trwać około 20-30 minut. Jego siła z kolei zależy od schorzenia, dolegliwości i wrażliwości na ból. Powinien wykonywać go odpowiednio do tego przygotowany rehabilitant, stosując klasyczne techniki masażu. Rozpoczyna od najsłabszej, czyli głaskania, przez rozcieranie, ugniatanie, oklepywanie i kończy na najmocniejszej, czyli wibracji. Masaż powinien charakteryzować się tzw. przyjemnym bólem, który pozwala nam rozluźnić się. Każdą technikę masowania należy powtórzyć dwukrotnie. Warto także podkreślić, że nie w każdym przypadku wszystkie techniki będą wskazane. Zależy to od rodzaju schorzenia i stopnia zaawansowania bólu. To rehabilitant dobiera odpowiednie metody masażu leczniczego. Istotne jest, aby nie przerywać rozpoczętej terapii. Jedna czy dwie sesje masażu mogą sprawić przyjemność, ale na pewno nie przyniosą ulgi. Dopiero po serii minimum dziesięciu masaży powinniśmy poczuć poprawę.

Inspirowane: rehabilitacja-mw.pl – stawy skroniowo żuchwowe rehabilitacja

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *