Type to search

Najbardziej zaawansowane technologicznie aparaty słuchowe

Aparaty słuchowe od wielu lat są niezbędną pomocą osób cierpiących na różne rodzaje niedosłuchu. Dzięki nim możliwe jest normalne funkcjonowanie bez konieczności stałej opieki osób trzecich. Ceny aparatów słuchowych nie należą do najniższych i wahają się w granicach od 1 500 do nawet 10 000 złotych, jednak warto wybrać nowoczesny model aparatu słuchowego, który będzie dobrze działał i pozwalał na wysoką jakość użytkowania. Które aparaty słuchowe są najbardziej zaawansowane technologicznie?

Mikroprocesor w aparacie słuchowym?

Najnowocześniejsze aparaty słuchowe wyróżniają się tym, że wyposażone są w elementy, które pozwalają mówić o nich jako o mikrokomputerach. Przede wszystkim jest to procesor, który obsługuje wszystkie zadania wykonywane przez aparat słuchowy, a także specjalne oprogramowanie. To, jakie oprogramowanie działa w danym aparacie słuchowym, wpływa w głównej mierze na jakość odbieranych dźwięków oraz funkcje, które są określane jako funkcje dodatkowe. Możliwe jest na przykład korzystanie z bezprzewodowego połączenia Bluetooth, w celu prowadzenia rozmów telefonicznych. Jest to spore ułatwienie, ponieważ zwykły telefon komórkowy może być trudny w użytkowaniu dla osoby niedosłyszącej, gdyż zbyt mocno zniekształca dźwięki. Wybór aparatu słuchowego zależy przede wszystkim od aktywności danej osoby. Warto wybrać aparat, który jest odporny na wilgoć i deszcz, ponieważ uniknie się problemu z przebywaniem na zewnątrz. Dla zwiększenia komfortu użytkowania można rozważyć aparaty słuchowe z systemem RHT. Ten system jest odpowiedzialny za redukcję szumów oraz filtrację hałasu, co znacznie wpływa na odbiór dźwięków przez pacjenta.

Aparaty słuchowe Phonak

Jeśli osoba niedosłysząca ma problem z obojgiem uszu, niezbędne jest stosowanie dwóch osobnych aparatów słuchowych. Z tego względu ważne jest, żeby synchronizacja przebiegała prawidłowo. Dlatego nowoczesne aparaty słuchowe posiadają funkcję synchronizacji dwuusznej, która zapewnia bardzo dobry odbiór dźwięków, bez żadnych rozbieżności. Pomocna jest także łączność Bluetooth, ponieważ umożliwia połączenie się między dwoma urządzeniami. Takie funkcje posiadają najnowsze modele aparatów słuchowych Phonak, na przykład aparat Phonak Virto B-Titanum albo Phonak Audeo Marvel.

Aparaty słuchowe Oticon

Noszenie aparatu słuchowego, szczególnie na początku, może być nieprzyjemne i niekomfortowe. Dlatego równie ważne jak zaawansowanie technologiczne, jest wykonanie i obudowa urządzenia. Najlepsze aparaty posiadają niewielkie wymiary, a przez to są bardzo dyskretne – nie stwarzają dyskomfortu osobie niedosłyszącej. Przykładem takiego aparatu jest aparat firmy Oticon, konkretnie model Opn. Jest on niewielkich rozmiarów, umieszcza się go za uchem, dzięki czemu na pierwszy rzut oka jest niewidoczny. Dodatkowo zapewnia świetną filtrację hałasu, nawet pomiędzy pojedynczymi słowami czy dźwiękami. Możliwe jest to dzięki wykonywanej bez przerwy analizie otoczenia, przez co aparat słuchowy Oticon daje naturalne wrażenie 360-stopniowego dźwięku wokół osoby noszącej urządzenia.

Aparaty słuchowe Bernafon

Innym godnym zainteresowania nowoczesnym aparatem słuchowym jest aparat Bernafon Zerena 5. Jego cena w stosunku do jakości jest bardzo korzystna, a dostępne funkcje tego aparatu to naturalny dźwięk oraz odbiór mowy, brak zakłóceń w zmiennych warunkach akustycznych. Skutecznie eliminuje on słyszenie niepożądanych dźwięków, co zrozumienie mowy w trakcie dialogu, który toczymy na ulicy lub w innym hałaśliwym otoczeniu.

Aby wybrać odpowiedni aparat, który będzie spełniał oczekiwania użytkownika, konieczna jest konsultacja z protetykiem słuchu. Decydując się na zakup aparatu, warto powiedzieć nieco o swoim trybie życia i o tym, jakie nadzieje wiążemy z użytkowaniem nowego aparatu.

Źródło: Strefasluchu.pl – aparat słuchowy

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *