Type to search

Nagły ból ucha – czy to problemy z ciśnieniem?

Okres jesienno-zimowy to czas, w którym szczególnie narażeni jesteśmy na występowanie przeziębień i innych stanów zapalnych powodujących dyskomfort i uczucie zmęczenia. Najbardziej narażone są narządy takie jak nos, gardło i uszy, problem jednego z nich często wywołuje reakcję łańcuchową, dlatego że są ze sobą ściśle powiązane. Często marginalizowane zatkanie ucha jest jedną z głównych przyczyny dotkliwych objawów, które mogą mieć związek z chorobami zatok, gardła i dróg oddechowych.

Jak regulowane jest ciśnienie w uchu?

Aby narząd słuchu mógł prawidłowo funkcjonować, niezbędne jest utrzymanie w nim odpowiedniego poziomu ciśnienia. Trąbka Eustachiusza jest niewielkich rozmiarów kanałem, który łączy gardło z uchem środkowym. Jej podstawowym zadaniem jest wyrównywanie w nim ciśnienia. Podczas czynności takich jak spożywanie pokarmu, ziewanie czy kichanie trąbka otwiera się, dzięki czemu w przewodzie słuchowym nie wytwarza się ciśnienie powietrza i płynów. Jeśli trąbka słuchowa zostanie zatkana, wywołane zostanie uczucie ucisku i pulsującego bólu w uchu, a odbierane z zewnątrz dźwięki zostaną stłumione, przez co staną się niewyraźne.

Przyczyny zbyt dużego ciśnienia w uchu i sposoby przeciwdziałania

Pojawienie się nagłego bólu w uchu może mieć wiele przyczyn. Poniżej omawiamy kilka najczęściej występujących.

Choroby zatok

Zatkane i przekrwione zatoki to najczęstsza przyczyna występowania ciśnienia w uchu. Stan ten wywoływany jest z reguły przez bakteryjne i wirusowe infekcje, dym tytoniowy i inne drażniące substancje oraz alergię. Warto znać kilka technik pozwalających złagodzić dokuczliwe objawy i zmniejszyć ciśnienie ucha. Podstawową metodą jest użycie środka obkurczającego nos. Zaleca się również stosowanie nawilżacza – odpowiednia wilgotność powietrza redukuje zagrożenie związane z podrażnieniem górnych dróg oddechowych. Pomocne okazać mogą się również specjalistyczne mieszanki ziołowe oraz olejek eukaliptusowy.

Nagromadzona woskowina

Proces nagromadzenia się woskowiny w uchu środkowym spowodowany jest brakiem prowadzenia higieny ucha bądź prowadzenia jej w niewłaściwy sposób. Woskowina przesuwana w głąb kanału słuchowego (najczęściej za pomocą patyczka higienicznego), szczelnie zakleja jego całą szerokość i może doprowadzić do poważnych problemów. Niedrożność ucha skutkuje występowaniem zawrotów głowy, uczuciem pełności oraz dzwonieniem i szumem w uszach. Wosk najlepiej usunąć za pomocą soli fizjologicznej bądź ciepłej wody, gdy dojdzie do jego rozpuszczenia, wypłynie przez ucho zewnętrzne.

Podróże powietrzne

Nagła zmiana ciśnienia podczas startowania i lądowania samolotu powoduje dyskomfort u wielu osób. Różnica ciśnień powietrza może przełożyć się na relacje ciśnienia w uchu środkowym, a jego otoczeniem. Zachwianie równowagi wyłącza prawidłowy proces wibrowania błony bębenkowej. W pobudzeniu mięśni odpowiedzialnych za funkcjonowanie trąbki Eustachiusza pomóc może przełykanie śliny, ziewanie oraz szybkie przemieszczanie się po schodach. Innym sposobem jest próba wydmuchania nosa przy jednoczesnym zamknięciu ust i nozdrzy. Przydatne okazać mogą się również zatyczki do uszu ze specjalnym filtrem regulującym ciśnienie w uszach.

Problemy z niewłaściwym ciśnieniem w uchu powodowane mogą być różnymi czynnikami, aby je precyzyjnie określić najlepszym wyborem będzie udanie się na badanie słuchu. Postawiona diagnoza pomoże uniknąć wielu dolegliwości i uczucia dyskomfortu, wskaże również metody leczenia i techniki wyrównujące ciśnienie w uchu.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *