Pierwsze miesiące życia dziecka są kluczowe dla dalszego harmonijnego rozwoju. Maluszek musi zmierzyć się z licznymi wyzwaniami. Już sam poród często stanowi nie lada wysiłek, z którym maleńkie ciało musi sobie poradzić. Każde niemowlę posiada naturalny mechanizm obronny, dzięki któremu jest w stanie odzyskać równowagę po doznanym stresie. Niestety czasami ten mechanizm zawodzi lub pojawia się pewne zakłócenie, blokada, sprawiająca, że nie wszytko przebiega tak gładko, jak należałoby sobie życzyć.
To jedna z metod terapii osteopatycznej wykorzystywana zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Jej zasadnicza koncepcja opiera się na przeświadczeniu, że ciało posiada zdolność do samoleczenia, a terapeuta ma za zadanie usunąć istniejące blokady i przywrócić swobodny przepływ energii życiowej. Już sama nazwa “cranio-sacralna” wskazuje, że terapeuta pracuje w obrębie głowy (cranium) i kości krzyżowej (sacrum). Pomiędzy nimi występuje płyn mózgowo-rdzeniowy, który to płyn ma zdolność rytmicznego pulsowania.
Chociaż dotyk obecny podczas sesji jest niezwykle delikatny i subtelny, to potrafi przynieść zbawienny skutek w postaci błogiego rozluźnienia. Dziecko początkowo może odczuwać pewien dyskomfort, wynikający z przyzwyczajenia do zupełnie nowej sytuacji. Szybko jednak poddaje się uspokajającemu działaniu terapii. Nierzadko zdarza się, że maluszek zasypia w trakcie sesji, co najlepiej świadczy o tym, jak bezpieczny i głęboko relaksujący jest to rodzaj masażu.
Terapia cranio-sacralna dla niemowląt służy głównie przywróceniu synchronizacji pracy układu nerwowego, dzięki której nie występują różne dolegliwości. Sesja ma również na celu rozluźnienie napiętych mięśni oraz zredukowanie bólu i stresu. Ponadto usprawnia funkcje układu krążenia i trawienia. Jednym słowem – przywraca organizmowi naturalną równowagę.
Zanim jednak zdecydujemy się na taką terapię, warto rozpoznać ewentualne sygnały sugerujące obecność zakłóceń. Wśród najczęstszych objawów wymienia się:
– Niepokój, częsty płacz
– Trudności z zasypianiem lub płytki sen
– Problemy z karmieniem i zaparcia
– Sztywne ciało, opór przy ubieraniu
– Skręcona główka na jedną stronę
– Płaskogłowie
– Asymetria czaszki
Każda z tych niedogodności jest naturalną reakcją ciała dziecka na dyskomfort wewnętrzny. Większość wymienionych dolegliwości można jednak efektywnie łagodzić albo nawet całkowicie eliminować przy użyciu terapii cranio-sacralnej. Szybka interwencja pozwala zapobiec wczesnym przejawom zniekształceń czaszki oraz innych zaburzeń rozwojowych.
Terapeuta omówi z rodzicami dalszą opiekę oraz ćwiczenia, które należy regularnie wykonywać w domu. Masaże, odpowiednia aktywność fizyczna, codzienny relaks – to domy zdrowego rozwoju zarówno fizycznego, jak i emocjonalnego malucha. Współdziałanie terapii ze wsparciem rodziców daje szansę na stworzenie doskonałych warunków dla optymalnego wzrostu i rozwoju dziecka.
Podczas gdy dla dziecka główną korzyścią jest potencjał leczniczy terapii, to z pewnością równie ważna jest po prostu przyjemność, jaką niemowlę odczuwa w trakcie masażu. Delikatne ruchy, pełne miłości doświadczenie bliskości z terapeutą, spokój i odprężenie – to cechy, których nasi najmłodsi podopieczni doświadczają w czystej postaci. A jeśli do tego dodamy uśmiech na buzi naszego szkraba, nie możemy chcieć niczego więcej od tej jedynej w swoim rodzaju terapii.