Type to search

Jak przygotować się na dolegliwości pojawiające się podczas menopauzy?

Menopauza znana również jako klimakterium bądź przekwitanie to znaczący etap w życiu każdej kobiety. To czas, w którym nasz organizm przechodzi z wieku prokreacyjnego w wiek starzenia się. Wiąże się to z ustaniem cyklu miesiączkowego oraz z zatrzymaniem jajnikowej syntezy kobiecych hormonów płciowych, takich jak estrogen i progesteron. Klimakterium najczęściej pojawia się u kobiet pomiędzy 45 a 55 rokiem życia i trwa średnio od 1 do 2 lat. Jeżeli zbliżasz się do tego etapu, możesz zauważyć, że Twoje miesiączki występują coraz mniej regularnie, pojawiają się uderzenia gorąca, wzmożona potliwość czy suchość pochwy. To tylko niektóre z dolegliwości, jakie dokuczają w tym okresie. Naturalnym i zupełnie normalnym stanem rzeczy są powstające w głowie pytania oraz obawy związane ze zmianami, jakie zachodzą w Twoim ciele. Na szczęście istnieje szereg sposobów, dzięki którym oswoisz się z menopauzą, a dolegliwości z nią związane nie będą Ci spędzać snu z powiek.

OBJAWY MENOPAUZY

Wiesz już, że Twój organizm zaczął przechodzić w fazę bezpłodną. Mnogość objawów tego procesu może być przytłaczająca, jednak zapoznanie się z nimi pomoże rozwiać Twoje wątpliwości i niepokoje, a także znaleźć środki, które skutecznie zneutralizują przypadłości okresu przekwitania. Najwcześniej pojawiają się zaburzenia cyklu miesiączkowego w postaci skróconych cyklów czy krwawień acyklicznych odbiegających od prawidłowo występujących miesiączek czasem trwania, rytmem czy obfitością. Kolejną grupą przypadłości jest zespół klimakteryczny charakteryzujący się zaburzeniami termoregulacyjnymi, takimi jak uderzenia gorąca, wzmożona potliwość (zwłaszcza w nocy), zaburzenia snu, nerwowość, przygnębienie, depresja, zawroty i bóle głowy, kołatanie serca, bóle stawowo-mięśniowe oraz ogólne osłabienie. W okresie menopauzalnym często pojawiają się także dolegliwości ze strony układu moczowo-płciowego, które niestety mają mocno dokuczliwy charakter. Wśród nich należy wymienić suchość pochwy, nawracające infekcje dróg moczowych, obniżenie i wypadanie narządów płciowych, a także nietrzymanie moczu. Powszechnie występują zaburzenia libido, związane ze wspomniana suchością pochwy, która przyczynia się do bolesności stosunków płciowych, skrócenia i zmniejszenia intensywności orgazmów oraz zapalenia pochwy. Dolegliwości związane z menopauzą mają nierzadko charakter zaburzeń sfery psychicznej, stąd wahania nastroju, trudności w radzeniu sobie ze stresem, problemy z koncentracją, zaburzenia pamięci, wreszcie stany przygnębienia czy depresja. Ostatnią grupą dolegliwości okresu przekwitania jest osteoporoza, wynikająca często z niedoboru estrogenów.

JAK RADZIĆ SOBIE Z MENOPAUZĄ – ZIOŁA I PRODUKTY ROŚLINNE

Istnieje szereg metod leczenia objawów menopauzy, z których możesz skorzystać, by sobie pomóc. Ziołolecznictwo, homeopatia, odpowiednia dieta, a także joga i medytacja to tylko niektóre z nich. Każdy wybór należy skonsultować z lekarzem, który zleci odpowiednie badania kontrolne i podpowie Ci, co w Twoim przypadku sprawdzi się najlepiej. Pamiętaj, że wiele dolegliwości możesz złagodzić, sięgając po zioła. Dziurawiec zwyczajny pomoże podczas stanów obniżonego nastroju i ukoi objawy depresji. Szałwia lekarska przeciwdziała utracie wody z organizmu, a więc będzie Twoim sprzymierzeńcem w walce z nocnymi potami. Przyda Ci się także serdecznik pospolity, który między innymi łagodzi bóle i zawroty głowy oraz koniczyna łąkowa, która zawiera substancje o działaniu estrogennym, dzięki czemu wycisza i pozytywnie wpływa na koncentrację.

CO NA SUCHOŚĆ POCHWY?

Odpowiedzią na pytanie – co na suchość pochwy w okresie menopauzy – jest soja. To uniwersalna broń łagodząca tę dolegliwość, głównie ze względu na naturalnie występujące w niej estrogeny. Dobrym pomysłem są także tabletki dopochwowe na suchość pochwy, których szeroki wybór jest obecnie dostępny na rynku. Są one często na bazie kwasu mlekowego i hialuronowego, zawierają także wspomniane estrogeny. Pomogą żele i kremy dopochwowe bez zawartości hormonów oraz naturalne lubrykanty na bazie wody czy naturalnych olejów.

JAK SOBIE POMÓC?

Pamiętaj, że menopauza jest okresem przejściowym, a jej dolegliwości nie będą stałymi towarzyszami Twojego życia. To pomaga zmienić nastawienie i zastanowić się, co zrobić, by okres ten przejść łagodnie i pomyślnie. Nie zapominaj o właściwej suplementacji. Witaminy takie jak E czy B pomogą na przypadłości termoregulacyjne i te związane ze zmęczeniem czy wahaniami nastroju, a dbałość o odpowiednią ilość wapnia w diecie uchroni Cię przed skutkami osteoporozy. Zadbaj o swoją kondycję fizyczną poprzez regularne ćwiczenia. Jeśli nie ćwiczyłaś do tej pory, możesz zacząć od najprostszej aktywności fizycznej, jaką są spacery. Spaceruj sama, z przyjaciółką, z rodziną, dobrze sprawdzą się ćwiczenia rozciągające, także joga. Dzięki temu wzrośnie poziom endorfin, zwanych hormonami szczęścia. Staraj się zdrowo odżywiać i respektować swoje zwyczaje związane ze snem, aby czuć się lekką i wypoczęta tak często, jak tylko możesz. Ciesz się seksem i życiem, w końcu najdłuższe wakacje Twojego życia tuż przed Tobą!

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *