Type to search

Czego możesz spodziewać się w każdej fazie cyklu miesiączkowego?

Ile trwa cykl miesiączkowy? Jakie objawy mu towarzyszą? Jakie problemy mogą wystąpić podczas menstruacji? To popularne pytania zadawane przed niejedną młodą kobietę. Poznanie podstawowych informacji na temat cyklu miesiączkowego pozwala dużo lepiej przygotować się na nowe okoliczności. Niniejszy artykuł poświęcono tematyce menstruacji oraz towarzyszących jej niekiedy przykrych dolegliwościach.

Czym jest menstruacja?

Cykl miesiączkowy to określenie stałych zmian zachodzących w organizmie kobiety, mających na celu przygotowanie do zapłodnienia i utrzymania ciąży. Cykliczność miesiączek świadczy o tym, że układ hormonalny i rozrodczy funkcjonuje w sposób prawidłowy. Długość cyklu menstruacyjnego liczona jest od pierwszego dnia krwawienia do dnia przed następnym jego wystąpieniem.

Cykl miesiączkowy – jak wygląda?

Proces składa się z czterech faz:

  • Menstruacja – czas, w którym następuje złuszczenie błony śluzowej macicy, objawiający się krwawieniem z pochwy.
  • Faza folikularna – okres przygotowujący do zapłodnienia, objawiający się wyższym stężeniem estrogenów i pogrubieniem błony śluzowej macicy.
  • Faza owulacyjna – moment uzyskania pełnej dojrzałości pęcherzyków jajowych (tzw. pęcherzyków Graafa) oraz zwiększonej produkcji hormonów. Podczas fazy owulacyjnej istnieje największe prawdopodobieństwo zajścia w ciążę.
  • Faza lutealna – w jej trakcie ciałko żółte produkuje luteinę, czyli hormon odpowiedzialny za wspomaganie zagnieżdżenia się zarodka. W przypadku niewystąpienia zapłodnienia cykl miesiączkowy powtarza się.

Jakie problemy mogą wystąpić przed okresem?

Jednym z charakterystycznych objawów zakończenia cyklu miesiączkowego są następujące objawy:

  • rozdrażnienie,
  • napięcie mięśniowe,
  • wahania nastrojów,
  • bóle głowy,
  • mdłości,
  • wymioty,
  • suchość pochwy.

Wyżej opisane dolegliwości mogą pojawić się u kobiety w każdym wieku. PMS jest niezwykle uciążliwy dla sporej ilości z nich. Z tego powodu, aby złagodzić jego objawy lekarz może zaproponować terapię hormonalną lub stosowanie antykoncepcji. Doraźnie można też stosować leki przeciwbólowe czy okłady na bolesne okolice. Takie rozwiązania nie są jednak idealne w przypadku każdej dolegliwości związanej z zakończeniem cyklu miesiączkowego. Jak poradzić sobie z przykrym problemem suchości pochwy przed okresem?

Suchość pochwy przed okresem – co można zrobić?

Niewystarczająca ilość naturalnego śluzu powoduje zwiększone ryzyko uszkodzeń delikatnych błon śluzowych pochwy. Suchość pochwy spowodowana wahaniami hormonów podczas cyklu miesiączkowego jest schodzeniem łatwym w leczeniu. W tym celu należy udać się do gabinetu ginekologa.

Po wykonaniu wywiadu oraz badań, lekarz przepisze pacjentce preparat na suchość pochwy przed okresem. Na rynku istnieją różnego rodzaju środki przeznaczone do leczenia tego schorzenia. Do najczęściej wybieranych należą kremy, stosowane kilka razy w tygodniu. Dobrym rozwiązaniem są również globulki dopochwowe, choć ta metoda jest częściej wybierana w przypadku kobiet w okresie menopauzalnym. Stosując dobrej jakości środek nawilżający można szybko pozbyć się problemu z suchością pochwy.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *