Type to search

Podstawowe zasady nawadniania ogrodu

Nie ważne czy jesteś właścicielem przydomowego ogródka, wielkopowierzchniowego sadu czy pola golfowego. Podstawowa wiedza na temat pielęgnacji wszelkich roślin sprowadza się do ich odpowiedniego nawadniania. Zasadniczo lepiej jest podlewać uprawy rzadziej, ale za to bardziej obficie, tak aby podłoże nasiąkało powoli i na dużej głębokości. Należy unikać również sytuacji, w których woda zbyt długo zalega w podłożu, gdyż może to doprowadzić do gnicia roślin.

Oprócz konwencjonalnych sposobów podlewania, takich jak wykorzystywanie konewki czy węża ogrodowego, coraz większą popularność zyskują rozmaite urządzenia i systemy automatycznego nawadniania.

Podlewanie ogrodu

Odpowiednio przystrzyżony trawnik w kolorze żywej zieleni może stać się wizytówką naszego ogrodu. Wymaga on jednak systematycznego i bardzo precyzyjnego nawodnienia, zwłaszcza wczesnym rankiem i późnym wieczorem. Ponieważ powierzchnia trawnika szybko odparowuje wilgoć, jego podlewanie za pomocą węża ogrodowego i końcówki zraszającej nie jest efektywną metodą. W tym przypadku najlepiej sprawdzi się zraszacz podłączony do systemu automatycznego podlewania, który w odpowiednich porach dokładnie nawodni nawet trawnik o dużej powierzchni. Najbardziej popularne są zraszacze statyczne i turbinowe.

Podlewanie rabatek kwiatów, grządek warzywnych i żywopłotów jest zdecydowanie bardziej czasochłonne. Każda z roślin może wymagać bowiem innego traktowania, ze względu na różne zapotrzebowanie na wodę i nawozy sztuczne. Najbardziej popularnym sposobem nawadniania roślin, który chronił ich liście przed uszkodzeniami, było podlewanie punktowe z wykorzystaniem konewki. Metoda ta nie tylko generowała zużycie dużej ilości wody, ale często prowadziła do przelania systemów korzeniowych roślin, a w konsekwencji do ich chorób i uszkodzeń. Obecnie bardziej popularne są zraszacze oraz systemy nawadniania kropelkowego. Ich struktura obejmuje przewody doprowadzające wodę, które ułożone są w wyznaczonych miejscach i dozują odpowiednie porcje wody. Umożliwia to utrzymanie stałej wilgotności bryły korzeniowej. Wspomniane instalacje można rozbudować o sterowniki czasowe i dozowniki substancji odżywczych, które montowane są bezpośrednio na grządkach.

Podlewanie nie zawsze musi być kosztowne

Rośliny jak każde organizmy, mają swoje optymalne parametry wzrostu. Nadmierna lub niewystarczająca ilość dostarczanej im wody, może zmieniać strukturę bryły korzeniowej i hamować wzrost roślin. W celu uregulowania jej ilości warto wyposażyć ogród w system zraszania lub nawadniania. Dodatkowo można rozbudować go o czujniki opadów i detektory wilgotności, które przy odpowiednim poziomie nawilżenia podłoża, zatrzymają pracę systemów nawadniających.

Wykorzystanie zraszaczy czy nowoczesnych systemów nawadniania kropelkowego może ograniczać zużycie wody w stosunku do metod tradycyjnych nawet o 70%. Ponadto punktowe podlewanie konkretnych roślin, ogranicza rozwój chwastów. Systemy te zapewniają więc optymalne warunki wegetacji, samoczynnie wykonują podlewanie, znacznie ułatwiają pracę w ogrodzie i ograniczają do minimum nakłady pracy niezbędne do utrzymania pięknego ogrodu.

Inspirowane: irriga.pl – zraszacze ogrodowe wynurzalne

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *