Type to search

MULTIPLIKATORY PRĘDKOŚCI (TOODLE)

Wysokoobrotowe wrzeciona turbinowe TOODLE to wysokiej jakości produkty, które zapewnią wysoką precyzję przy pracy oraz szerokie zastosowanie. Czym różnią się od siebie multiplikatory prędkości Niebieskie (Blue) oraz Zielone (Green) oraz dlaczego warto wdrożyć je do swojego przedsiębiorstwa?

Mniejsze koszty

Obróbki szybkościowe HSM/HSC (High Speed Machining/High Speed Cutting) ze względu na korzyści, jakie przynoszą, stanowią istotną metodę obróbki skrawania. Aby móc korzystać z obróbki szybkościowej należy zastosować specjalną obrabiarkę, co jest dość kosztowne.

Dzięki wysokiej jakości wysokoobrotowych wrzecion turbinowych Toodle można niskim kosztem zmienić posiadaną maszynę ze standardowymi wrzecionami w urządzenie z wrzecionami wysokoobrotowymi.

Frezarskie centra obróbkowe zapewniają prędkość od 8 do 12 tysięcy obrotów na minutę. Zaś wrzeciona TOODLE pozwalają na pracę przy prędkości obrotowej do 75 tysięcy obrotów na minutę.

Centra obróbcze i tokarki CNC mają różne warianty konstrukcyjne, dlatego producent wypuścił na rynek dwa rodzaje wrzecion. Wrzeciono TOODLE Blue typu 131-90 pozwala na zamontowanie w maszynach z osią montażową prostopadłą do osi wrzeciona. Inne wrzeciona (Blue 131 oraz Green 131) montuje się w standardowych uchwytach.

Dodatkowo wysokoobrotowe wrzeciona turbinowe TOODLE umożliwiają na zmniejszenie zużycia energii elektrycznej biorąc pod uwagę wykorzystanie istniejącego napędu głównego.

Dopasuj wrzeciono TOODLE do swoich potrzeb

Na rynku dostępne są dwa rodzaje wysokoobrotowych wrzecion turbinowych TOODLE: Zielone (Green) oraz Niebieskie (Blue).

We wrzecionach Zielonych napędem jest sprężone powietrze z dodatkiem mgły olejowej, czyli środka smarnego. Przykładowo, aby uzyskać prędkość 50 tysięcy obrotów na minutę, należy użyć sprężonego powietrza o ciśnieniu 5 barów.

Wrzeciona TOODLE Blue do napędu wymaga płynu chłodzącego lub oleju. Te wrzeciona mogą osiągnąć maksymalną prędkość do 75 tysięcy obrotów na minutę, jeśli zapewnimy ciśnienie cieczy napędowej o ciśnieniu 60 barów.

Wrzeciona TOODLE znajdą zastosowanie wszędzie tam, gdzie wymagana jest najwyższa precyzja pracy, czyli w:

 •                     przemyśle lotniczym,
 •                     przemyśle rolniczym,
 •                     przemyśle motoryzacyjnym,
 •                     przemyśle elektronicznym,
 •                     przemyśle kosmetycznym,
 •                     produkcji form i matryc (np. w jubilerstwie).

Wysoka precyzja

Wysokoobrotowe wrzeciona TOODLE mogą służyć, między innymi do:

 •                     frezowania (frezowania rowków i krawędzi, frezowania walcowo-czołowego, profilowego, czołowego oraz wgłębnego);
 •                     grawerowania;
 •                     wiercenia;
 •                     szlifowania.

Ogromne korzyści, jakie niesie za sobą zastosowanie wrzecion TOODLE Blue oraz Green to przede wszystkim niskie koszty wdrożenia. Dzięki ich uniwersalności, można zamontować je w standardowych maszynach do obrabiania. Dodatkowo, wrzeciona wytworzone są z wysokiej jakości metalu, który nie koroduje i zapewnia wydłużoną żywotność głównego wrzeciona. Są także wysoce precyzyjne. W zależności od średnicy freza obrabia materiał o wielkości od 0,01 do 0,18 mm, przy głębokości warstwy skrawanej od 0,1 do 2,5 mm. Dzięki zastosowaniu wymiennych łożysk i turbiny, wrzeciono gwarantuje ruch obrotowy o stałej i wysokiej dokładności.

Podsumowując, korzyści płynące z zastosowania wysokoobrotowych wrzecion turbinowych TOODLE to:

 •                     niski koszt wdrożenia;
 •                     możliwość mocowania w uchwytach standardowych;
 •                     odporność na kolizję, co wydłuża żywotność narzędzi;
 •                     wysoka precyzja (od 0,01 do 0,1 mm);
 •                     duża oszczędność na kosztach obróbki;
 •                     napędzanie wyłącznie chłodziwem lub sprężonym powietrzem za pośrednictwem turbiny.

Źródło:  Systemy i Technologie Mechaniczne – narzędzia i urządzenia dla przemysłu

 

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *