Type to search

Jak działają klimatyzatory okienne? Kiedy warto je zamontować?

Na rynku spotkać się można z wieloma rodzajami klimatyzatorów. Najprostsze z nich są klimatyzatory okienne. Tego typu instalacja, w przeciwieństwie m.in. do klimatyzatorów split, zamontowana może być nawet samodzielnie. Ponadto klimatyzatory okienne nie są drogie, a więc są dostępne w zasadzie dla każdego. Takie rozwiązanie sprawdza się doskonale wszędzie tam, gdzie nie można zamontować klasycznej bardziej zaawansowanej instalacji chłodzącej.

Jak działają klimatyzatory okienne?

Klimatyzatory okienne na ogół są sterowane za pomocą wygodnego pilota. Nie ma też większego problemu z ich montażem. Można je umieścić np. w świetle okna, w ścianie czy w miejsce skrzydła okiennego. Dobrym miejscem jest też parapet. Klimatyzator tego rodzaju pracuje w zależności od ustawienia z powietrzem: zewnętrznym, wewnętrznym bądź mieszanym. Z tego powodu do wnętrza trafia powietrze czyste i chłodne. Samo urządzenie przy okazji wentyluje i chłodzi wybrane pomieszczenia. Niektóre modele mają dodatkowo wbudowaną grzałkę elektryczną. Dlatego też wykorzystywane mogą być również do celów grzewczych.

Zastosowanie klimatyzatorów okiennych

Obecnie klimatyzatory okienne spotkać można przede wszystkim w sklepach i innych pomieszczeniach o niewielkiej czy średniej powierzchni. Działają na podobnych zasadach jak klimatyzatory mobilne. Podobnie jak tam, również i w tym przypadku skraplacz i parowacz znajdują się w jednej obudowie. Całość montowana jest w oknie lub ścianie. Jedna część urządzenia musi znajdować się w środku, a druga na zewnątrz danego pomieszczenia.

Klimatyzatory okienne – wady i zalety tego rozwiązania

Klimatyzatory okienne są zdecydowanie najmniejszymi jednostkami z wbudowanym agregatem chłodniczym dostępnymi na rynku. Jednocześnie ich montaż nie wiąże się z koniecznością prowadzenia osobnych instalacji chłodniczych. Są to urządzenia bardzo łatwe w montażu i obsłudze. Można to zrobić nawet samodzielnie. Do działania klimatyzatory okienne potrzebują tylko dostępu do energii elektrycznej. W porównaniu z innego rodzaju klimatyzatorami są bardzo tanie.

Jednak oczywiście nie jest to rozwiązanie pozbawione wad. Przede wszystkim klimatyzatory okienne wydają monotonny dźwięk, który dla niektórych osób może być bardzo uciążliwy. Niekiedy mogą też zasłaniać nieco światła z okna. Czasami prezentują się również mało estetycznie.

Czy warto zdecydować się na klimatyzatory okienne?

W przypadku klasycznych klimatyzatorów okiennych cały obieg chłodniczy zamknięty jest w jednej obudowie. To urządzenia stacjonarne, które należy umieścić w taki sposób, aby skraplacz znajdował się poza budynkiem, a parownik w środku mieszkania lub domu. W praktyce oznacza to, że klimatyzator umieścić trzeba w ścianie zewnętrznej. Aby przy okazji nie zniszczyć muru, wykorzystuje się do tego najczęściej otwór okienny. Większość klimatyzatorów tego rodzaju przeznaczonych jest do montażu właśnie w takim miejscu. Jednak i okno, w którym znajdzie się klimatyzator, wymaga przerobienia. Po zainstalowaniu urządzenia zmniejsza się nieco powierzchnia szyby, co warto mieć na uwadze już na etapie kupna klimatyzatora.

Mimo upływu lat wciąż wiele osób decyduje się na montaż klimatyzatorów okiennych. Przede wszystkim są one tanie w porównaniu z klimatyzatorami innego typu. Ponadto nie sprawiają większego problemu w czasie montażu oraz podczas ich późniejszego użytkowania. Jednocześnie dość dobrze wywiązują się ze swojego zadania, a więc dostarczają do wnętrza powietrze świeże, czyste i co najważniejsze w okresie letnim – chłodne.

Inspirowane: clim-rem.pl – klimatyzacja Łowicz

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *