Type to search

Ekonomiczne rozwiązania dla twojego domu – ogrzewanie propanem

Ogrzewanie domu jest wydatkiem, z którego nie możemy zrezygnować. Nie sposób przecież, w środku zimy, mieszkać w wychłodzonym, nieogrzewanym domu. Jednak możemy się postarać o zmniejszenie kosztów ogrzewania domostwa, a tym samym zmniejszyć wydatki na materiał opałowy. Jednak jak to zrobić? Wielu właścicieli domków jednorodzinnych staje przed tym pytaniem. Mamy dla was rozwiązanie. Odpowiedzią jest inwestycja w instalację gazową dla domu.

Inwestycja w gaz propan

Instalacja na gaz propan jest inwestycją. Mówimy o tym nie bez powodu. Istnieje bowiem znacząca różnica pomiędzy inwestycją a wydatkiem. Inwestycja bowiem z definicji zwraca się po pewnym czasie. Nie inaczej jest w przypadku instalacji na gaz propan. Przy tym rozwiązaniu, inwestycja jaką jest montaż instalacji na gaz propan, zwróci się nie tylko w postaci oszczędności w sezonie grzewczym, ale także w wygodzie, czystości wokół pieca oraz zaoszczędzonej przestrzeni w kotłowni, gdzie dotychczas przechowywaliśmy opał. Dodatkowo instalacja na gaz propan to ogromny plus dla ochrony środowiska. Aż trudno uwierzyć, że jedna zmiana może przynieść tak wiele korzyści, a jednak jest to możliwe.

Koszty związane z ogrzewaniem domu propanem

Koszty początkowe, jak w przypadku niemal każdej inwestycji, są dość znaczne i niektórych inwestorów mogą przerazić. Jednak kiedy zapoznamy się z korzyściami, które przyniesie zmiana sposobu ogrzewania domu zrozumiemy, że absolutnie warto.

W skład kosztów początkowych wchodzi opłacenie projektu, poprowadzenie instalacji, zakup kotła gazowego, zbiornika na gaz propan oraz opłacenie Inspektora Dozoru Technicznego, który musi odebrać zbiornik. Ponadto należy liczyć się z koniecznością opłacenia wszystkich kosztów urzędowych związanych z otrzymaniem pozwolenia na przeprowadzenie inwestycji nie dotyczy budynków mieszkalnych jednorodzinnych. Wydaje się, że to sporo rzeczy i spraw, o których trzeba pamiętać. Jednak mamy też możliwość zwrócenia się do specjalistycznej firmy, która nie tylko doradzi, ale także pomoże w załatwieniu wszystkich formalności oraz dysponuje fachowcami, którzy podejmą się wykonania prac związanych z instalacją gazową. Jest to rozwiązanie bardzo wygodne i mało kosztowne. Jeśli natomiast myślimy o finansach związanych z całą inwestycją początkową, to warto sięgnąć nieco dalej w naszych rachunkach.

Weźmy na przykład pod uwagę roczny koszt ogrzewania dotychczasowym sposobem. Policzmy ile wydawaliśmy na zakup węgla, ekogroszku lub oleju opałowego. Dość szybko zauważymy, że ogrzewanie domu gazem propan będzie znacznie tańsze i w ciągu kilku lat nie tylko zwróci nam się cały koszt początkowy, ale nawet zaczniemy na nim oszczędzać.

Jeśli w tym miejscu myślicie o dodatkowych, ukrytych kosztach, to możecie przestać się martwić. W przeciwieństwie do innych form ogrzewania, które pociągają za sobą remont domu, wymianę rur czy kaloryferów, w przypadku ogrzewania gazem propan zupełnie nie ma takiego zagrożenia. Kocioł na gaz może zostać podpięty do istniejącego w domu systemu grzewczego, bez potrzeby przeprowadzania kosztownych remontów czy wymiany sprzętu. Jeśli natomiast chodzi o nowe budownictwo, instalacja na gaz propan również nie jest ograniczeniem a nawet daje dodatkowe możliwości. Otóż kocioł na gaz nadaje się doskonale do stosowania zarówno z kaloryferami podokiennymi, jak i z ogrzewaniem podłogowym.

Ceny gazu propan

Czy martwią was ceny gazu? Być może obawiacie się ich wahania, a może myślicie, że jego zużycie będzie większe, niż zakładaliście i cała inwestycja okaże się nie tak opłacalna jak miała być początkowo? Żadne z tych obaw nie ma pokrycia w rzeczywistości. Oczywiście nie możemy w żaden sposób obiecać, że ceny propanu pozostaną niezmienne. Jednak warto pamiętać, że obecnie znajdują się one na tak komfortowym poziomie, że nawet ich niewielkie wahania nie będą miały znaczącego wpływu na zwiększenie kosztów ogrzewania. Dodatkowo warto wspomnieć, że ceny gazu propan zmieniają się w zależności od pory roku. Jako że zimą popyt na gaz propan nieznacznie się zwiększa, jego dostawcy minimalnie podnoszą ceny w tym okresie. Jednak i na to jest sposób. Dobrą metodą jest uzupełnianie zapasu gazu propan w zbiorniku w okresie letnim, kiedy jest on tańszy. W ten sposób jeszcze skuteczniej zmniejszymy koszty ogrzewania. Tak czy inaczej, instalacja na gaz propan jest rozwiązaniem niezwykle ekonomicznym i wartym uwagi przy rozważaniu zmiany formy ogrzewania domu.

Źródło: Lpgdirect.pl

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *