Type to search

Jak wygląda praca z wózkiem wysokiego składowania?

W serwisach z ofertami pracy można znaleźć wiele ogłoszeń dla operatorów zwykłych wózków widłowych. Jednak coraz częściej pojawiają się również ogłoszenia dotyczące wózków wysokiego składowania. Na czym polegają najważniejsze różnice pomiędzy pracą z oboma rodzajami pojazdów i jakie wymagania należy spełnić, aby ją wykonywać?

Czym są magazyny wysokiego składowania?

Tą nazwą określa się najczęściej magazyny, w których wysokość składowania przekracza 7 metrów, a może dochodzić nawet do 50 metrów. Jedna z najnowocześniejszych konstrukcji tego typu znajduje się z resztą w Polsce we Wronkach. Takie budynki stają się coraz popularniejszym rozwiązaniem stosowanym przez wiele firm. Największą ich zaletą jest oszczędność i lepsze zagospodarowanie przestrzeni. Obsługa magazynu zależy od jego wysokości, te najniższe mierzące 7-12 metrów obsługiwane są najczęściej w tradycyjny sposób za pomocą wózków widłowych. Wyższe są prawie całkowicie zrobotyzowane i zarządzane automatycznie.

Jakich wózków używa się w tej pracy?

Ze względu na wysokości, na jakie trzeba podnosić towary, do ich obsługi używa się specjalnych wózków o zasięgu dochodzącym nawet do kilkunastu metrów. Mają one charakterystyczną budowę, podnośnik umieszczony jest w nich z boku pojazdu. Dlatego najczęściej nazywane są one wózkami bocznymi wysokiego składowania lub z angielskiego wózkami typu Reach Truck. Ich budowa jest przystosowana do pracy w tego typu miejscach, ponieważ mają nie tylko odpowiednio duży zasięg ramion, ale są również bardzo zwrotne. Jest to konieczna cecha, przestrzenie pomiędzy regałami w magazynach wysokiego składowania są z reguły mniejsze niż w tradycyjnych odpowiednikach, ponieważ celem jest maksymalizacja ilości składowanych towarów.

Jakie uprawnienia są potrzebne?

Osoby zainteresowane taką pracą powinny zdawać sobie sprawę, że potrzebne są do jej wykonywania stosowne uprawnienia. Do ich uzyskania konieczne jest odbycie odpowiedniego kursu i zdanie egzaminu państwowego przed komisją Urzędu Dozoru Technicznego. Podobnie jak w przypadku zdobywania prawa jazdy na samochody, uprawnienia podzielone są na kategorie. W przepisach określone są dokładnie trzy: I WJO, II WJO i III WJO. Wózki typu Reach Truck klasyfikowane są razem ze zwykłymi wózkami podnośnikowymi w II WJO, będącą najpopularniejszym rodzajem uprawnień. Dlatego pracownicy, którzy już je posiadają, nie muszą zdawać egzaminu I WJO na pojazdy specjalistyczne. Dodatkowo osoby posiadające prawo do obsługi wózków bocznych wysokiego składowania, ale nieczujące się pewnie podczas jazdy nimi, mogą skorzystać z dostępnych na rynku kursów doszkalających.

Wymagane umiejętności na stanowisku operatora

Praca na tego typu wózku jest bardziej wymagająca niż na standardowym wózku podnośnikowym. Wymaga nie tylko większej koordynacji podczas manipulowania ładunkiem, ale także bardzo dobrej oceny odległości podczas załadunku i rozładunku towarów z półek. Jest to oczywiście najbardziej istotne podczas pracy z najwyżej położonymi półkami. Dlatego dostępne są na rynku systemy wspomagające pracę operatora, takie jak kamery zamontowane na widłach. Połączone są one z ekranem umieszczonym obok kierownicy, przez który operator może lepiej widzieć położenie wideł, ładunku i regału. Mogą być one znacznym ułatwieniem podczas pracy, szczególnie dla początkujących  operatorów dopiero zdobywających doświadczenia w obsłudze takich wózków.

Inspirowane: Akademia Efect – kurs koparko ładowarki

 

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *