Type to search

Uprawa warzyw w skrzyniach – czy to może się udać?

Nikogo nie trzeba przekonywać, że nasze zdrowie w dużej mierze zależy od tego, co jemy. Obecnie produkty dostępne na rynku, zawierają w sobie mnóstwo konserwantów i sztucznych dodatków. Nawet warzywa czy owoce, które są podstawowym składnikiem właściwie zbilansowanej diety, często przesiąknięte są pestycydami i sztucznymi nawozami. Rozwiązaniem tego problemu może stać się samodzielna, przydomowa uprawa warzyw. I nie, nie potrzeba do tego dużego ogrodu i szczególnych, ogrodniczych umiejętności. Własna hodowla jest łatwiejsza, niż może się wydawać.

Jak się do tego zabrać?

Jeśli nie dysponujemy dużym areałem na założenie okazałej uprawy lub ziemia w naszym ogrodzie nie jest zbyt żyzna, wystarczającym polem do popisu, mogą stać się specjalnie przygotowane skrzynie, w których możemy zacząć naszą przygodę z ogrodnictwem. Skrzynie takie można ustawić w przydomowym ogródku, na balkonie lub tarasie. Dzięki temu, że warzywa sadzi się w nich gęściej niż w bezpośrednim gruncie, można uzyskać większą ilość plonów z tej samej powierzchni. Ponadto wyższe usadowienie roślin niż w gruncie, ułatwia ich pielęgnację. Skrzynie można wykonać samodzielnie lub też kupić w specjalistycznym sklepie takie, które spełnią nasze oczekiwania. Zaletą upraw warzyw w wydzielonych skrzyniach jest też to, iż w każdej możemy zastosować inną mieszankę glebową, dostosowaną idealnie pod uprawiane w niej warzywa. Dno skrzyni należy wysypać odpowiednim drenażem, którym może być żwir lub keramzyt – w ten sposób ochronimy korzenie roślin. Jeśli zaś skrzynie stoją bezpośrednio w ogrodzie, w ogóle nie muszą mieć dna – wystarczy włóknina zabezpieczająca nasze warzywa przed ogrodowymi gryzoniami. Pamiętać trzeba o właściwej ekspozycji naszego przydomowego warzywniaka. By warzywa rosły szybko i były dorodne, potrzebują miejsca odpowiednio nasłonecznionego.

Co można uprawiać w skrzyniach?

W takich ogródkach uprawiać można wiele rodzajów warzyw. Warto zainwestować w te, które mają krótki okres wegetacji i dzięki temu można cieszyć się ich naturalnym smakiem przez cały sezon. Do takich zaliczamy wszelkiego rodzaju sałaty, rzodkiewkę, szczypiorek czy szpinak. Dobrze sprawdzą się też karłowate odmiany pomidorów, fasolki szparagowej, ogórków lub cukinii. W skrzynkach możemy również z powodzeniem uprawiać zioła.

Jak dbać o warzywa?

Bardzo istotnym aspektem udanej uprawy jest zastosowanie bogatej w składniki odżywcze i mineralne gleby. Można także wspomagać się naturalnymi nawozami ekologicznymi, które są bogate w mikroorganizmy glebowe i poprawiają jej żyzność. Zaletą uprawy w skrzyniach jest niewątpliwie to, że ziemia w skrzyni nagrzewa się szybciej niż w gruncie, dzięki czemu wiosną możemy wcześniej przystąpić do zakładania warzywniaka. Jednocześnie jednak musimy pamiętać, że ziemia właśnie przez to łatwiej wysycha i należy zapewnić warzywom właściwe nawodnienie. Świetnym pomysłem jest zastosowanie systemu nawadniającego Blumat, który zapewni odpowiedni poziom nawilżenia gleby na każdym etapie wzrostu roślin. Stosując to rozwiązanie, możemy nawet wyjechać na urlop bez obawy, że nasze warzywa nie przetrwają bez naszej opieki. Ziemię musimy systematycznie plewić z ewentualnych chwastów i lekko spulchniać – to jest bardzo istotne zwłaszcza przy warzywach korzeniowych, by dostarczyć roślinom odpowiednią ilość tlenu.

Korzyści z uprawy warzyw w skrzyniach

Najistotniejszą korzyścią jest dostęp przez cały sezon do świeżych i co najważniejsze zdrowych warzyw. Możemy takie warzywa podawać bez obaw nawet małym dzieciom, gdyż wiemy, że nie zawierają żadnych sztucznych środków ochrony roślin. Nie można także zapomnieć o aspekcie dekoracyjnym. Pięknie urządzona i zadbana uprawa roślin w skrzyniach, może stać się niezwykłą ozdobą ogrodu czy balkonu. Ponadto, uprawiając własne warzywa, będziemy mieli niedającą się z niczym porównać satysfakcję i radość z realizacji pasji i kontaktu z naturą.

Czy uprawa warzyw w skrzyniach może się udać? Oczywiście, że tak! Jeśli tylko zadbamy o odpowiedni rodzaj gleby, nasłonecznienie i właściwe nawodnienie uprawy, sukces jest gwarantowany.

Inspirowane: Blumat.pl – miernik wilgotności gleby

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *