Type to search

Ubrania do zadań specjalnych

Odzież termiczna ochrania nasze ciało przed chłodem i wyziębieniem organizmu. Wykorzystuje się ją przede wszystkim w okresie jesieni, zimy i wczesnej wiosny. Ten rodzaj odzieży musi skutecznie chronić przed deszczem, śniegiem i przeszywającym wiatrem. Odzież termiczna zapewnia użytkownikowi wysoki poziom izolacji cieplnej. Odzież termiczną zwykle produkuje się z tkanin o gęstej i grubej strukturze oraz odpowiednim splocie, tak by ochronić organizm przed wyziębieniem. Mogą to być bluzy polarowe, wełniane swetry, grube bluzy bawełniane, ocieplane kurtki. Trzeba jednak pamiętać, że chociaż odzież termiczna szyta jest z tkanin oddychających, jednak nie ma cech odprowadzania wilgoci na zewnątrz, czyli jeżeli spocimy się w bieliźnie termicznej czy ubraniach termicznych wówczas wchłoną one wilgoć.

Jak rozpoznać odzież termiczną

Odzież termiczna jest zwykle grubsza, a dotykając jej palcami, wyczuwamy dodatkową warstwę „meszku”, który jest właściwą warstwą grzewczą od wewnętrznej strony odzieży. Najwyższy poziom funkcjonalności odzieży termicznej polega właśnie na grubości tego „meszku”. Im lepsza jakość tkaniny, tym grubsza musi być jego warstwa i tym cieplejsze będzie nasze ubranie. Gdy potrzebujemy zachować jak najwięcej ciepła bezpośrednio przy naszej skórze, odzież termiczną nosi się zwykle jako drugą warstwę, zakładaną np. na bieliznę termoaktywną.

Różnica pomiędzy odzieżą termiczną a termoaktywną

Bardzo często użytkownicy mylą te dwa pojęcia lub używają ich zamiennie. Tymczasem pomiędzy odzieżą termiczną a odzieżą termoaktywną jest zasadnicza różnica. Ubrania termoaktywne mają za zadanie pomóc nam w zachowaniu stałej i optymalnej temperatury ciała, a jednocześnie ochronić przed wilgocią poprzez odprowadzanie jej na zewnątrz. Każda część odzieży termoaktywnej będzie spełniała wymogi odzieży termicznej, nadto zapewni wysoki poziom wentylacji i ochroni nas przed „zimnym potem”.

Najczęściej odzież termoaktywna to bielizna. Bieliznę termoaktywną produkuje się ze specjalnych materiałów. Może to być poliamid, polipropylen lub materiały naturalne, jak choćby wełna merynosów. Bardzo często producenci wzbogacają je poprzez dodanie jonów srebra. Bieliznę termoaktywną stosuje się przede wszystkim do uprawiania sportów na świeżym powietrzu. Ona nie grzeje, a jedynie utrzymuje ciepło wyprodukowane wysiłkiem przez organizm.
Gdy podczas wysiłku się spocimy, wilgoć zostanie odprowadzona na zewnątrz bez narażania nas na kontakt z mokrą koszulką.

Odzież termiczna

Odzież termiczna to doskonały wybór do uprawiania każdego sportu, również ekstremalnego. Oczywiście każdorazowo zestaw odzieży należy dokładnie przemyśleć i dobrać do warunków atmosferycznych, pory roku i charakteru aktywności. Specjaliści twierdzą, że optymalnie jest tworzyć zestawy trójwarstwowe, składające się z:
• bielizny termoaktywnej
• warstwy odzieży termicznej
• zewnętrznej kurtki

Każda z tych warstw zapewnia odmienną ochronę dla ciała, a połączone dają najlepszy z możliwych zestaw ochronny przed zimnem, wiatrem, wilgocią, deszczem czy śniegiem. Wędrując po górach czy uprawiając ekstremalny trekking, ale też na wodzie, w lesie czy powietrzu umiejętnie dobrane warstwy izolacyjne chronią organizm przed jednym z najniebezpieczniejszych dla niego doznań-wychłodzeniem. A ponieważ odzież termiczna pomimo swoich właściwości jest lekka i łatwo zwinąć ją w niewielki kłębek, łatwo ją spakować do każdego plecaka.

Inspirowane: AroBron.pl – Sklep militarny online

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *