Type to search

Preparaty AGS – skuteczna ochrona przeciwko wandalom

Choć graffiti może być formą sztuki, to zazwyczaj budzi negatywne skojarzenia wśród większości społeczeństwa. Taka forma wandalizmu znana jest od czasów starożytnych, jednak w ciągu kilku ostatnich dekad stała się bardzo powszechna. Z całą pewnością wpłynęło na to pojawienie się farb w spreju. Pozwoliło to wandalom malować dużo szybciej i wygodniej, niż wcześniej farbą i pędzlem. Wszystko to sprawia, że przed graffiti trudno się ustrzec, a sprawca może szybko wyrządzić duże szkody. Na szczęście istnieją skuteczne metody, pozwalające na zabezpieczenie przed graffiti swojego mienia.

Jak działa powłoka antygraffiti?

Najpopularniejszym systemem ochrony przed graffiti jest obecnie AGS. Opracowany został przez szwedzką firmę Trion Tensid AB przy wykorzystaniu nowoczesnej technologii. Na jego podstawie stworzono szeroką gamę produktów, dzięki czemu możliwy jest wybór rozwiązania dopasowanego do indywidualnych potrzeb. Preparaty AGS trwale lub tymczasowo łączą się z ochranianą powierzchnią. Specjalna struktura tak powstałej warstwy ochronnej jednocześnie utrudnia powstawanie graffiti i sprawia, że łatwo je usunąć. Czyszczenie przebiega z użyciem myjek ciśnieniowych i wody o odpowiednio wysokiej temperaturze. W przypadku powłoki tymczasowej odpada ona od ściany razem z dziełem wandala. Powstały w ten sposób ubytek należy następnie uzupełnić. W praktyce nie jest to wada tego rodzaju powłok, choć pozornie może się tak wydawać. Fakt, że graffiti szybko znika ze zniszczonej powierzchni, zniechęca do dokonywania kolejnych aktów wandalizmu. Odwracalne zabezpieczenie przeciwko graffiti jest też bardzo pożądane m.in. w przypadku obiektów zabytkowych.

Dodatkowe zalety stosowania preparatów AGS

Wybierając odpowiedni preparat AGS, możemy zdecydować jaki efekt wizualny chcemy uzyskać. Choć sama powłoka jest bezbarwna, to może być np. matowa lub półmatowa. Pozwala to dobrać odpowiedni środek do danego materiału i zachować charakter ochranianego obiektu. Oprócz ochrony przed wandalami zastosowanie technologii AGS niesie za sobą szereg dodatkowych korzyści. Warstwa ochronna izoluje powierzchnie także od szkodliwego wpływu warunków atmosferycznych czy zanieczyszczonego powietrza. Dodatkowo chroni przed wilgocią oraz ogranicza wpływ promieni UV na kolorystykę ściany pod nią.

Niestety zainteresowanie wandali graffiti nie maleje. Właściciele obiektów, które potencjalnie mogą stać się celem aktu wandalizmu, narażeni są na dotkliwe straty materialne. Na szczęście istnieją na rynku środki pozwalające skutecznie chronić swoją własność. Środki AGS stanowią sprawdzone i bardzo skuteczne zabezpieczenie przeciwko graffiti. Niosą przy tym wiele dodatkowych korzyści dla ochranianej powierzchni. Stosowanie tego rodzaju ochrony jest łatwe i stosunkowo niedrogie. Koszty zastosowania powłoki AGS mogą okazać się wielokrotnie niższe niż ewentualnej renowacji zniszczonej powierzchni. Skutecznie też zniechęcą do kolejnych aktów wandalizmu.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *