Type to search

Organizacja konsolacji. Komu powierzyć to zadanie?

Konsolacja jest uroczystym poczęstunkiem, ucztą pogrzebową dla żałobników, organizowaną w powodu śmierci bliskiej osoby. Na tę uroczystość tradycyjnie zaprasza się przede wszystkim krewnych oraz najbliższych przyjaciół i znajomych osoby zmarłej. Sprawna organizacja stypy wymaga sporego zaangażowania oraz doświadczenia. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na powierzenie przeprowadzenia tej uroczystości profesjonalnym firmom świadczącym tego rodzaju usługi.

Czym jest konsolacja?

W polskiej tradycji konsolacja jest obowiązkową uroczystością żałobną, która jest organizowana bezpośrednio po pogrzebie zmarłego. Można zaprosić na nią krewnych i bliskich znajomych. Odbywa się ona zarówno w restauracji, jak i w domu lub w mieszkaniu, jeśli dysponuje się odpowiednimi warunkami do zorganizowania tego typu uroczystości.

W ostatnich latach, coraz więcej osób decyduje się na organizację stypy w restauracjach, ponieważ jest to sprawdzone, wygodne rozwiązanie. W związku z wieloma obowiązkami wynikającymi z przygotowania ceremonii pogrzebowej, sprawna organizacja konsolacji może być utrudniona.

Często brakuje czasu na zapoznanie się z menu restauracji czy firmy cateringowej, jak również ustalenie wszystkich szczegółów związanych z przebiegiem stypy. Dlatego krewni osoby zmarłej odpowiedzialni za jej pochówek, powierzają organizację stypy profesjonalistom. Firmy te świadczą usługi na najwyższym poziomie. Zajmują się logistyczną stroną tego przedsięwzięcia, co eliminuje problem samodzielnego wyszukiwania lokalu gastronomicznego, czy tworzenia listy osób biorących udział w uroczystości żałobnej. Firmy organizujące stypy przeprowadzają krótki, ale szczegółowy wywiad z rodziną zmarłego, sporządzają listę gości, a także ustalają miejsce i godzinę spotkania, jak również menu. Wszystko dzieje się pod ścisłą kontrolą członków rodziny, których decyzje co do wyboru poszczególnych potraw na konsolację, są decydujące.

Organizacja konsolacji – powierz profesjonalistom

Organizacja konsolacji polega m.in. na wybraniu restauracji lub lokalu gastronomicznego, który specjalizuje się w tego typu usługach. Powierzając zorganizowanie stypy profesjonalistom można mieć pewność, że osoby te – w związku z posiadanym doświadczeniem – zaproponują odpowiedni lokal znajdujący się w najbliższej lokalizacji miejsca pochówku osoby zmarłej, który będzie w stanie zorganizować uroczystość żałobną dla wybranej liczby gości. Profesjonalna organizacja stypy polega także na wcześniejszym ustaleniu wszelkich szczegółów, w tym także liczby osób, które wezmą udział w uroczystości żałobnej i następującej po pogrzebie konsolacji.

Zorganizowanie konsolacji przez profesjonalne firmy

Zlecenie konsolacji firmie zdejmuje z żałobników obowiązek ustalania i negocjowania menu. Niektóre restauracje zakazują samodzielnego dostarczania napojów, inne dopuszczają taką możliwość. Biorąc pod uwagę możliwości, jakie daje dany lokal, firma organizująca stypę może skorzystać również z pomocy zaprzyjaźnionej hurtowni oferującej napoje, które będą serwowane w trakcie konsolacji.

Powierzając zorganizowanie stypy specjalistom można liczyć także na ich pomoc w zakresie ustalania menu. Osoby te starają się dopasować je do tradycji danego regionu. Służą także fachowym doradztwem odnośnie do liczby potraw, jakie podawane będą na uroczystości żałobnej. Profesjonalnie działające firmy zajmujące się organizacją styp mogą także zorganizować dowóz ciast lub innych słodkości z wybranej cukierni, ustalając dokładny termin, a także liczbę produktów, jakie mają być dostarczone do wskazanego lokalu gastronomicznego czy restauracji.

Organizacja konsolacji zarówno kameralnej, tj. dla najbliższych członków rodziny i przyjaciół, jak i dla znacznie szerszego grona osób, wymaga ustalenia wielu kluczowych spraw. Wśród nich znajduje się zarówno wybór sali restauracyjnej dopasowanej do liczby gości, szczegółowe zaplanowanie menu, jak i dowóz owoców, ciast czy napojów. Wszystko po to, by konsolacja, czyli uroczysta uczta pogrzebowa organizowana na cześć osoby zmarłej, przybrała odpowiedni, elegancki i wzniosły charakter.

źródło: elizjum-warszawa.pl – zakład pogrzebowy Warszawa

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *