Type to search

Opieka nad seniorami – o czym musisz pamiętać?

Opieka nad seniorem jest często konieczna w przypadku osób, które są już u schyłku swojego życia. Jest to działanie konieczne, a jednocześnie tak trudne, jeśli weźmie się pod uwagę życie zawodowe, obowiązki rodzinne oraz inne aktywności. W efekcie nierzadko dochodzi do sytuacji, w której nie jesteśmy w stanie zapewnić pełnej opieki bliskim seniorom. W takiej sytuacji optymalnym rozwiązaniem może okazać się dom opieki dla osób starszych.

Opieka nad seniorem. Co jest ważne?

Opieka nad osobą starszą to nie tylko podawanie leków czy wykonywanie okładów. Wręcz przeciwnie; to właśnie dlatego chcemy zwrócić uwagę również na takie elementy jak między innymi:

  • Bezpieczeństwo. Seniorzy wymagają odpowiedniego nadzoru, przez co rozumie się np. zapewnienie im odpowiednich warunków mieszkaniowych. Mogą być t np. antypoślizgowe podłogi, specjalne poręcze czy oświetlenie;
  • Towarzystwo. Osoby starsze bardzo często odczuwają samotność i izolację, co nierzadko prowadzi do apatii i depresji. To właśnie dlatego tak ważna jest regularna obecność ze strony dziecka, siostrzeńca czy wnuka. Jeśli nie jesteśmy w stanie zapewnić seniorowi stałej obecności, być może warto rozważyć usługi opieki domowej,
  • Dieta. Prawidłowe odżywianie, przez co rozumie się pełnowartościową i zbilansowaną dietę, to czynnik, który jest absolutnie kluczowy z punktu widzenia zdrowego trybu życia seniorów. Dieta ta powinna być przede wszystkim bogata w witaminy oraz składniki odżywcze. Jeśli z powodu braku czasu, wiedzy lub umiejętności nie jesteśmy w stanie samodzielnie przygotowywać posiłków dla osoby starszej, możemy skorzystać w tym celu z usług cateringowych,
  • Regularna aktywność fizyczna. Senior ma ograniczoną sprawność ruchową, ale mimo to warto zadbać przynajmniej o to, by odbywał on regularne spacery itp. Dzięki temu możemy zadbać nie tylko o jego kondycję, ale także nastrój oraz ogólne samopoczucie.
  • Opieka medyczna. Rzecz jasna, wsparcie medyczne to absolutna podstawa, jeśli chodzi o opiekę nad seniorem. Zazwyczaj osoby starsze wymagają regularnej opieki medycznej. W związku z tym potrzebne są regularne wizyty u lekarza, badania diagnostyczne oraz aplikowanie leków.

Kręte koleje naszego życia mogą sprawić, że nie będziemy w stanie zapewnić seniorowi towarzystwa. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy załamywać ręce. Wręcz przeciwnie, warto w takiej sytuacji zdecydować się na popularne w ostatnich latach rozwiązanie, czyli dom opieki dla osób starszych. Jeśli weźmiemy pod uwagę, ze w takich miejscach pracuje doświadczony personel, a także panują odpowiednie, dostosowane do potrzeb osób starszych warunki mieszkaniowe oraz usługi pielęgniarskie/medyczne, wariant ten może okazać się najlepszym dostępnym rozwiązaniem.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *