Type to search

Jak znaleźć optymalne miejsce na growbox?

Zanim zdecydujemy się na kupno odpowiedniego namiotu uprawowego, należy wybrać miejsce, w którym zostanie on ulokowany. Na jakie aspekty należy zwrócić uwagę?

Prywatność

Uprawa indoor może stwarzać niedogodności dla mieszkańców. Wybór miejsca na growbox zależy oczywiście od możliwości lokalowych. Optymalnym miejscem jest piwnica – to miejsce naturalnie stabilne, jeśli chodzi o warunki termiczne, przez co łatwiej jest utrzymywać optymalną temperaturę wewnątrz growboxa. W mieszkaniach warto unikać umieszczania namiotu w pobliżu przejścia oraz w pomieszczeniach z oknami wychodzącymi na południe. By zapewnić stabilne warunki uprawy, niewielki growbox można umieścić w szafie. Miejsce do uprawy powinno również uwzględniać wymagania roślin, które planujesz uprawiać.

Możliwość kontroli

Ustawienie growboxa w miejscu, do którego nie masz swobodnego dostępu, mija się z celem. Rośliny uprawiane w growboxach wymagają częstej kontroli parametrów uprawy. Nadzór nad tym, co dzieje się w namiocie uprawowym, ważny jest również ze względu na bezpieczeństwo (np. ryzyko pożaru).

Kluczowe aspekty

Nie zapewnimy naszym roślinom oświetlenia oraz wymaganej wentylacji, gdy w pobliżu growboxa nie będzie dostępu do prądu. Jeśli miejsce pod uprawę wydaje nam się idealne, warto pomyśleć o dodatkowym przyłączu energetycznym. Ważny jest również dostęp do wody – umieszczenie growboxa w okolicy kranu zaoszczędzi sporo czasu. Pomieszczenie powinno być również dobrze wentylowane. Jeśli cyrkulacja powietrza nie będzie wystarczająca, trzeba będzie pomyśleć o kanałach wentylacyjnych. Growbox należy ustawić na posadzce z betonu, pokrytej grubą warstwą tworzywa sztucznego lub wyłożoną kafelkami Taką podłogę łatwo utrzymać w czystości, a równocześnie nie stwarza ona miejsca na kryjówki dla owadów i  drobnych insektów.

Przestrzeń

Przyjmuje się, że minimalna przestrzeń do uprawy to 1 x 0,5 x 2 m. Powierzchnię taką można uzyskać we wnętrzu dużej szafy. Alternatywą są oczywiście gotowe growboxy, które pozwalają w pełni dostosować środowisko do rozwoju roślin. Dostępne są w różnym zakresie rozmiarów, co pozwala znaleźć idealny model dopasowany do miejsca, w którym chcemy ustawić namiot uprawowy. Ich dużą zaletą jest mobilność, a także łatwość kontroli parametrów panujących wewnątrz.

Odległość od ścian

Ostatnią istotną rzeczą jest zapewnienie odpowiedniej odległości naszego growboxa od ścian i innych przeszkód. Zapewni to optymalne działanie wentylatorów, dzięki czemu temperatura i wilgotność wewnątrz growboxa będą utrzymywane na oczekiwanym poziomie.

Choć gotowe growboxy są rozwiązaniem ułatwiającym uprawę indoor, warto przed zakupem zastanowić się nad miejscem, w którym taki namiot będzie można ustawić. Trzeba zadbać o to, by growbox nie przeszkadzał w codziennym funkcjonowaniu, a równocześnie by dostęp do niego był swobodny. Pozwoli to na stały nadzór nad warunkami uprawy.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *