Type to search

Growboxy – lepiej kupić w zestawie czy kompletować wyposażenie samodzielnie?

Społeczeństwo jest już na tyle świadome, że traktuje zdrowe odżywanie jako konieczność do zachowania zdrowia oraz dobrej kondycji organizmu. Uprawa owoców i warzyw powoli przestaje być wyłączną domeną wsi i podmiejskich domków z ogródkiem. Coraz częściej mieszkańcy dużych miast sięgają po rozwiązanie umożliwiające im stworzenie własnego warzywniaka. Ale jak na dziesiątym piętrze apartamentowca znaleźć do tego warunki? Rozwiązaniem stały się growboxy – namioty uprawowe, w których można stworzyć optymalne warunki rozwoju roślin. Dzięki odpowiedniemu wyposażeniu istnieje możliwość swobodnego manipulowania temperaturą, wilgotnością, naświetleniem, a nawet zawartością dwutlenku węgla. Wszystko jest uzależnione od odpowiedniego zaprojektowania systemu naszej uprawy.

Zestawy growbox z wyposażeniem

Pełny zestaw growbox można zakupić z mniej lub bardziej złożonym systemem kontroli warunków uprawnych. Nabywca nie musi mieć ani doświadczenia, ani specjalnych umiejętności z zakresu agrotechniki. Wystarczy złożyć zestaw, umieścić rośliny w odpowiednim podłożu lub pojemnikach do upraw, ustawić wymagane parametry (producenci wskazują odpowiednie wyznaczniki do konkretnych roślin) i kontrolować rozwój. Większość urządzeń jest ekonomiczna i ekologicza pod kątem poboru energii czy samej konstrukcji.

Wchodzące w skład zestawu lampy i urządzenia zasilające są wydajne i oszczędne. Trzeba tu jednak pamiętać, że ich skuteczność zależy od doboru właściwych systemów nawadniania i nawożenia. Warto również zaznaczyć, że wszystkie zestawy są tak zaprojektowane, by prawie całkowicie zniwelować powstawanie odpadów uprawowych. A to wszystko bez konieczności nadmiernej ingerencji. Kompletnie wyposażony growbox umożliwia dokładną kontrolę wewnętrznych warunków w namiocie często w sposób automatyczny, co może okazać się idealnym rozwiązaniem dla osób podróżujących, które nie mogą doglądać codziennie swego ogródka.

Nabywając gotowy do działania growbox z wyposażeniem, nabywca ma pewność, a zarazem gwarancję co do:

  • całkowitych kosztów startowych,
  • poprawności działania,
  • informacji dotyczących możliwości i zakresu upraw,
  • informacji dotyczących poboru energii,
  • jakości materiałów konstrukcyjnych.

Kompletowanie wyposażenia growboxa

Każdy nabywca, wykorzystując namioty uprawowe do podstawowych produkcji, z czasem zaczyna myśleć o modyfikacjach, które usprawnią rozwój roślin. Wtedy najczęściej do wykorzystywanego systemu dokupuje dodatkowe podzespoły lub wymienia te istniejące. Jest to dobre rozwiązanie, szczególnie w przypadku gdy po pewnym czasie z niedoświadczonego producenta zdrowej żywności przechodzi się w „zawodowca”. Dlatego warto zwracać uwagę już na samym początku, czy nabywany zestaw growbox będzie mógł być w przyszłości modyfikowany.

W przypadku osób bardziej doświadczonych w uprawie roślin rzecz ma się nieco inaczej. Przeważają tu dwie tendencje: złożenie pełnego zestawu z oddzielnie zakupionych elementów lub zakup najważniejszych elementów systemu i samodzielne stworzenie pozostałych. W pierwszym przypadku można liczyć na oszczędności – odpowiednio dobrane elementy są tańsze niż gotowy zestaw z nich złożony. Zdarza się też tak, iż inne osoby uprawiające swoje rośliny dokonują wymiany niektórych elementów i sprzedają stare (sprawne) w o wiele niższej cenie niż sklep. Ważne jest jednak by mieć całkowitą pewność, że elementy składowe są w stanie ze sobą współpracować.

Wiedza i umiejętności techniczne są w stanie zapewnić znacznie większe oszczędności, jeśli podejmie się próby budowy niektórych podzespołów samodzielnie. Takie elementy jak materiały namiotów, część oświetlenia, ekrany odblaskowe, tacki lub koszyczki dla roślin można przygotować na własną rękę, pamiętając jednak, by spełniały specyfikację narzucaną przez resztę elementów składowych. Jest to idealne np. gdy mamy narzucone ograniczenia powierzchniowe wpływające na kształt i wymiary zestawu (dodatkowe dostosowanie growboxa przez producenta może być kosztowne). Należy jednak wspomnieć, iż tutaj nikt nie zapewni gwarancji względem jakości działania lub nawet bezpieczeństwa (np. źle podłączone zasilanie lub nieszczelność przy dozowaniu dwutlenku węgla).

Kupić czy złożyć cały zestaw?

Własna uprawa roślin to wspaniałe hobby. Jednakże już na początku inwestycji w growbox, często zwraca się uwagę na cenę, która gra istotną rolę. Warto przed samym zakupem zdecydować, co chcemy uprawiać i gdzie. W przypadku osób, które dopiero zaczynają przygodę z uprawą w namiocie, poleca się nabycie pełnych zestawów podstawowych, które w przyszłości będzie można modyfikować. Osoby posiadające niezbędną wiedzę i zmysł techniczny, mogą spróbować skompletować swój zestaw samodzielnie, co pozwoli im najlepiej dostosować parametry zestawu do potrzeb hodowanych roślin, a także – zaoszczędzić.

Inspirowane: Growtent.pl – lampy led do roślin

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *