Type to search

System szynowy, czyli oświetlenie na miarę Twoich potrzeb

Oświetlenie, jakie wybieramy do domu, to kompromis pomiędzy tym, co ładne, a tym, co funkcjonalne. Zwykłe lampy i żyrandole już dawno przestały spełniać te wymagania. Dziś stawiamy na żyrandole nowoczesne, które charakteryzują się niebanalnym designem, a jednocześnie są doskonałym źródłem światła bezpiecznym dla wzroku. Do tego typu oświetlenia należy system szynowy, który podbija nowoczesne wnętrza! Oto, na czym polega system szynowy i gdzie najlepiej się sprawdzi!

Czym jest system szynowy?

Określenie system szynowy brzmi tajemniczo, ale to rozwiązanie, które każdy już w życiu spotkał, choć niekoniecznie w prywatnym użytku. System szynowy to po prostu wiele lamp montowanych na jednej szynie, które są jednocześnie zasilane. Oczywiście ilość lamp, jak i długość szyny jest dobierana według własnych potrzeb i układu pomieszczenia. System szynowy może funkcjonować w układzie jednofazowym, w którym wszystkie lampy zapalają się na raz, jak i w układzie trójfazowym, gdzie można zastosować podwójny włącznik i na raz zapalić tylko część lamp. To drugie rozwiązanie jest optymalne w warunkach domowych. Dzięki niemu oświetlenie szynowe może pełnić jednocześnie funkcję oświetlenia głównego, jak i punktowego. Szyny montuje się do sufitu w dowolnym układzie, dzięki czemu za pomocą systemu szynowego można stworzyć mnóstwo unikalnych wariantów oświetlenia. Najczęściej jednak powstają oświetlenia na bazie prostokątów.

System szynowy, czyli oświetlenie do zadań specjalnych 

System szynowy wielu z nas kojarzy tylko z witryn sklepowych, gdzie jest stosowany dla dokładnego oświetlenia ekspozycji. I to jest właśnie jego ogromna zaleta – duża ilość dawanego światła, którym można dowolnie manipulować. Oświetlenie szynowe swoje zastosowanie znajduje przede wszystkim w dużych pomieszczeniach, w których potrzeba wielu źródeł światła, np. w salonach czy dużych kuchniach.

Oświetlenie szynowe to także świetny pomysł do wyznaczania obszarów w otwartych przestrzeniach. Doskonale oddzieli i oświetli aneks kuchenny lub miejsce do spania w kawalerce. Jednocześnie oświetlenie szynowe może być elementem większej aranżacji świetlnej, zwłaszcza, jeśli połączymy je z ciekawym, nowoczesnym źródłem światła. Taki dopasowany układ tworzą na przykład żyrandole nowodvorski otoczone systemem szynowym.

Oświetlenie w systemie szynowym to praktyczne rozwiązanie również w pomieszczeniach, w których pracujemy. Z jednej strony duża ilość lamp doskonale oświetla pomieszczenie, z drugiej światło jest na tyle wysoko, że dociera do nas rozproszone i w przeciwieństwie do lampek na biurku, nie razi w oczy.

Stylowo i nowocześnie 

System szynowy sprawdzi się u wszystkich, którzy dążą do jak najmniejszej ilości rzeczy w domu. Oświetlenie szynowe nie wymaga dodatkowych lamp stojących czy kinkietów. Sprawdzi się doskonale w domach urządzonych w stylu loftowym, jak i w ultranowoczesnych, minimalistycznych wnętrzach skupiających się ekskluzywnych elementach. Jednocześnie powinien przypaść do gustu także osobom o artystycznej duszy, w końcu używany jest także do oświetlania dzieł sztuki w galeriach. Często oświetlenie szynowe jest wykorzystywane zamiast lampy do kuchni lub jako jej wsparcie, bo to tam w domach często potrzebujemy precyzji i dużej ilości światła.

Zwykle szyny mają ciemne lub metaliczne kolory, oddając tym samym surowy klimat mieszkania. Jednak coraz częściej spotyka się białe szyny z okrągłymi i delikatnymi reflektorami i to głównie stanowią o odbiorze pomieszczenia, kiedy światło jest zapalone. Oświetlenie w systemie szynowym daje mnóstwo możliwości aranżacyjnych i z pewnością jego popularność będzie rosła w najbliższym czasie.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *