Type to search

“Pałacyk Plus” – kto zyska na nowej uldze?

„Pałacyk Plus” to jedna z ulg przewidzianych w Polskim Ładzie, która skierowana jest do osób, ponoszących koszty na ochronę i konserwację zabytków. Na czym polega wspomniana ulga? Do kogo jest skierowana? Jak ją uzyskać? O tym w dzisiejszym artykule!

Na czym polega ulga „Pałacyk Plus”

Nowy rządowy program przewiduje możliwość odliczenia kosztów, remontów i prac konserwatorskich w budynkach wpisanych do krajowego rejestru zabytków lub znajdujących się w ewidencji zabytków, od podstawy opodatkowania. Właściciele nieruchomości mogą uzyskać zwrot do 50% wydatków poniesionych na fundusz remontowy oraz wszelkiego rodzaju prace konserwatorskie, budowlane i restauracyjne danego obiektu zabytkowego.

Ulga zakłada także odliczenie kwoty przeznaczonej na zakup zabytkowej nieruchomości. Jednak zwrot nie może przekraczać iloczynu 500 zł i liczby metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Dodatkowo limit odliczenia wszelkich poniesionych kosztów wynosi 500 000 zł. Warto przy tym zaznaczyć, że istnieje możliwość skorzystania jednocześnie ze zwrotu poniesienia części kosztów nabycia nieruchomości oraz jej późniejszego remontu. Wyspecjalizowane biuro podatkowe pomoże Ci wyliczyć dokładną kwotę ewentualnego odliczenia.

Kto może skorzystać?

Program skierowany jest do właścicieli i współwłaścicieli zabytkowych nieruchomości, którzy odprowadzają podatki według skali podatkowej, 19% stawki podatku oraz tych opłacających ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Aby uzyskać ulgę, należy wykazać poniesione wpłaty na fundusz remontowy wspólnoty mieszkaniowej/spółdzielni zabytkowego budynku lub koszty niezbędne do wykonania prac konserwatorskich, restauratorskich bądź budowlanych.

Co więcej z programu mogą skorzystać wszyscy, którzy zakupili zabytkowy budynek lub udział w budowli o charakterze zabytkowym. Podsumowując, z nowej ulgi w Polskim Ładzie może skorzystać każdy posiadacz nieruchomości wpisanej na listę zabytków, pod warunkiem wykonywania w niej prac renowatorsko-konserwacyjnych, niezależnie od długości posiadania danego dobra. Jeśli nie jesteś pewien czy możesz skorzystać ze wspomnianego programu, biuro rachunkowe udzieli Ci wszystkich niezbędnych w tym zakresie informacji.

Jaki jest cel programu?

Głównym celem rządzących jest zachowanie wielu cennych dla polskiej historii zabytków. Nowa ulga ma zachęcić inwestorów do zainteresowania się prestiżowymi nieruchomościami, które świetnie sprawdzą się jako siedziby firm lub lokale usługowe. To właśnie prywatny kapitał ma pozwolić na renowację i zachowanie w odpowiednim stanie licznych nieruchomości wpisanych do krajowego rejestru zabytków i tych znajdujących się w ewidencji. Jak zauważają eksperci, ulga pozwala zaoszczędzić nawet miliony złotych na remont nieruchomości.

Program „Pałacyk Plus” to świetne rozwiązanie zarówno dla inwestorów, jak i prywatnych posiadaczy dworków, który ułatwi zachowanie dóbr kultury w należytym stanie. Wykwalifikowane biuro doradztwa podatkowego pomoże w odpowiednim wypełnieniu dokumentów oraz pokieruje każdym, komu należy się wspomniana ulga.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *