Type to search

Nowe i używane zbiorniki na gaz propan – który z nich wybrać?

Wybór zbiorników na gaz propan jest bardzo szeroki. Klienci mogą wybierać spośród zbiorników o różnych pojemnościach: od zupełnie małych przez średnie, kończąc na bardzo dużych, o rozmiarach niemal przemysłowych. Ponadto wszystkie zbiorniki występują w wersji podziemnej i naziemnej. Dostępne są także zbiorniki na propan poziome oraz pionowe. Warto wiedzieć, że klienci mają możliwość zakupu zarówno nowych, jak i używanych zbiorników na gaz. Na który się zdecydować? O tym dowiecie się z poniższego artykułu.

Zbiornik na gaz płynny propan

Zbiornik na gaz jest nieodzownym elementem całej instalacji zasilanej propanem. To właśnie w zbiorniku na gaz magazynowany jest ciekły propan, który następnie posłuży do zasilenia pieca kondensacyjnego na gaz i będzie wykorzystany do ogrzania domu. Każdy budynek wyposażony w instalację gazową musi na terenie przynależnej do niego posesji posiadać również zbiornik na gaz. Należy jednak pamiętać, że umiejscowienie zbiornika nie jest całkowicie dowolne. 

Właściciel ma pewne pole do wyboru, ale najważniejsze kwestie dotyczące bezpieczeństwa regulowane są odpowiednimi przepisami, których należy przestrzegać, wybierając miejsce posadowienia zbiornika na gaz. Poza określeniem odpowiedniego obszaru dla zbiornika inwestor musi zdecydować o jego pojemności, a także wybrać pomiędzy wariantem naziemnym oraz podziemnym. Jednak na tym decyzje dotyczące zbiornika się nie kończą. Zbiornik na gaz można zakupić zarówno w wersji fabrycznie nowej, jak i używanej.

Jeden sprzęt, dwie możliwości – nowe i używane zbiorniki na gaz

Różnice pomiędzy nowym i używanym zbiornikiem na gaz na pierwszy rzut oka wydają się oczywiste. Jednak dużo ważniejsze jest to, co z tych różnic wynika. Bywa, że używane sprzęty niewiele różnią się od swoich nowych odpowiedników. Warto wiedzieć, jak to jest w przypadku zbiorników na gaz propan

Średni wiek zbiorników na gaz propan dostępnych na rynku wtórnym to około 15-20 lat. Z jednej strony może się wydawać, że taki zbiornik jeszcze długo będzie pełnił swoje zadania. Jednak z drugiej producenci tego typu sprzętu szacują ich żywotność na 30 lat. Oczywiście nie jest rzadkością, że również starsze zbiorniki na gaz są w doskonałym stanie i bez problemu przechodzą wszelkie inspekcje oraz przeglądy, a tym samym ich żywotność jest znacznie dłuższa. Jednak nie jest to regułą.

Cechy nowego zbiornika na gaz propan

W przypadku nowych zbiorników na gaz klient może mieć pewność, że jest jego pierwszym użytkownikiem i otrzymuje sprzęt wprost od producenta. Jego jakość oraz żywotność powinny być absolutnie bez zarzutu. Nowy zbiornik to nie tylko gwarancja niezawodności, ale także pewność zamontowanej na nim nowej armatury oraz trwałości powłoki lakierniczej. Dodatkowo nowe zbiorniki na gaz objęte są gwarancją producenta. Daje to użytkownikowi pewność, że w razie jakiejkolwiek usterki nie będzie on ponosić kosztów naprawy i w pełni przejmie je właśnie wytwórca zbiornika. O ile zbiorniki podziemne są całkowicie niewidoczne, o tyle w przypadku zbiorników naziemnych może zyskać na znaczeniu wizualny aspekt nowego zbiornika. Jego prezencja jest zawsze zdecydowanie lepsza niż możemy się spodziewać po używanym zbiorniku na gaz.

Zalety używanego zbiornika na gaz propan

Niemniej jednak używane zbiorniki na gaz propan stanowią alternatywę dla niektórych użytkowników. Możliwość zakupu używanego zbiornika sprawia, że dostępność instalacji zbiornikowych na gaz jest zdecydowanie większa. Ze względu na swoją niższą cenę używane zbiorniki na gaz są doskonałym rozwiązaniem dla osób z nieco mniejszym budżetem. I choć używany zbiornik na gaz był już wcześniej czyjąś własnością i nie jest objęty gwarancją producenta, to jednak odpowiednio sprawdzony i serwisowany może nam posłużyć jeszcze przez długie lata. Obie opcje, zarówno nowe, jak i używane zbiorniki, mają swoje zalety oraz warto jednakowo je rozważyć.

Źródło: LPG Direct – gaz propan

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *