Type to search

Nakrętki pazurkowe – czym są i jakie jest ich zastosowanie?

Cechą charakterystyczną nakrętek pazurkowych jest ich konstrukcja. Różnią się od zwykłych występowaniem wystających z trzonu elementów zębatych, które przyjęło się nazywać potocznie pazurkami. Stąd właśnie pochodzi ich nazwa. Podczas ich produkcji wykorzystywana jest głównie stal, która jest dodatkowo ocynkowana. Daje to możliwość, aby nakrętki pazurkowe były odporne na takie czynniki jak zmiany wywołane przez temperaturę, wodę czy nawet siłę nacisku. Nakrętki pazurkowe są wykorzystywane do łączeń śrubowych, czyli za pomocą gwintu, który występuje w całej długości pierścienia i odpowiedniego trzonu zapewniającego montaż oraz stabilizację, łączy ze sobą elementy. Dodatkowym ich atutem jest fakt, że są bardzo proste w  zastosowaniu.

Do czego można wykorzystać nakrętki pazurkowe?

Nakrętki pazurkowe zyskały bardzo dużą popularność, a ich zastosowanie obecnie jest w każdej branży przemysłowej, gdzie do produkcji wykorzystywane są tak zwane materiały “miękkie” takie jak na przykład drewno. Najczęściej jednak można spotkać się z ich wykorzystaniem w meblarstwie. Stosowane są zarówno przy produkcji mebli, jak i do ich naprawy. Są gwarancją stabilnie wykonanej konstrukcji, która stworzona z ich pomocą jest solidniejsza niż chociażby przy użyciu kleju, wkrętów czy gwoździ.

Co ciekawe wykorzystanie nakrętek pazurkowych można również zauważyć w gospodarstwach domowych, jako połączenie elementów dekoracyjnych. Pozwalają one na uzyskanie więcej możliwości preferowanego efektu, dzięki swojej nietypowej budowie. Przy ich zastosowaniu nie jest wymagane użycie specjalistycznych narzędzi oraz siły. Idealnie sprawdzą się przy montażu chociażby kina domowego, głośników czy też innych przedmiotów wykorzystywanych w gospodarstwach domowych.

O czym należy pamiętać podczas używania nakrętek pazurkowych?

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że nakrętki pazurkowe powinno się stosować do materiałów na tyle miękkich, aby “pazury” mogły się dobrze w nie wbić. Tylko to da gwarancję, że wykonane łączenie będzie solidne oraz stabilne. Dodatkowo zapewni to również wytrzymałość przy dużym nacisku. Z uwagi na to są częściej stosowane w produkcji elementów drewnianych, a rzadziej przy łączeniu metalu oraz plastiku.

Pierwszym krokiem ich właściwego montażu jest wywiercenie odpowiedniego otworu o właściwej średnicy. Kolejny krok to umieszczenie w nim nakrętki. Warto zwrócić uwagę na fakt, że aby łączenie było stabilne należy otwór wykonać o milimetr węższy. Da to gwarancję solidnej konstrukcji, która nie byłaby możliwa w przypadku, kiedy otwór byłby o milimetr za szeroki.

Nakrętki pazurkowe – krótkie podsumowanie

Nakrętki pazurkowe są idealnym sposobem na stabilną konstrukcję w przypadku materiałów “miękkich”. Wykorzystywane są głównie w przemyśle meblarskim. Dzięki swoim “pazurom” mogą zapewnić solidne złączenie. Tworzone ze stali, która dodatkowo jest ocynkowana są odporne na wiele czynników w tym także na wilgoć. Ich montaż jest dosyć prosty i nie wymaga używania specjalistycznych narzędzi.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *