Type to search

Jak dobrać rolety do pomieszczenia? Który model będzie najlepszym wyborem?

Urządzanie mieszkania czy domu to bardzo pracochłonne i wymagające zajęcie. Obecnie na rynku występuje, szeroki wachlarz elementów wyposażenia, rozpoczynając od materiałów do wykończenia wnętrz, przez meble i sprzęt AGD RTV, aż po dywany, rolety i dekoracje. Wybór jest ogromny, przez co łatwo się w tym wszystkim pogubić.

W dzisiejszym artykule zajmiemy się elementem wystroju okna. Pełni on nie tylko rolę użytkową ale również dekoracyjną. Musi dobrze spełniać swoją funkcję i przy tym współgrać ze stylem, w którym utrzymane jest dane pomieszczenie. Mowa oczywiście o roletach. Decydując się na rolety, musimy nie tylko zdecydować o ich kolorze ale zastanowić się, który rodzaj wybrać.

Jakie są rodzaje rolet?

Przede wszystkim, rolety dzielimy na wewnętrzne oraz zewnętrzne.

Wśród rolet wewnętrznych wyróżniamy:

  • Rolety rzymskie – uszyte są z tkanin, które po pociągnięciu za sznureczek złożą się falami, tworząc dekoracyjne fale. Mogą spełniać rolę firanki lub rolety zaciemniającej.
  • Rolety austriackie – posiadają obfite marszczenia, tkanina nie zwija się tylko tworzy dekoracyjne fałdy.
  • Rolety plisowanenadają się do okien o różnych kształtach, mogą być wolnowiszące lub w prowadnicach. Plisy to harmonijki, które można zwijać od dołu do góry lub w obie strony (plisy dwufunkcyjne)
  • Żaluzje pionowe – wykonane są z pionowych pasów (mogą być materiałowe, drewniane, aluminiowe i plastikowe), od dołu połączone są za pomocą sznureczków lub łańcuszków.
  • Rolety dzień-nocto nowoczesne osłony wykonane z pasów z dwóch tkanin – transparentnych i zaciemniających. Dzięki temu można regulować poziom natężenia światła aż do całkowitego zaciemnienia. Występują w różnych systemach montażowych.
  • Żaluzje drewniane i aluminiowe – są to poziomo ułożone lamele.
  • Rolety dachowe – wyposażone są w sprężyny, które utrzymują materiał tuż przy szybie.
  • Rolety dzień-noc rzymskie – nowość na rynku, to połączenie funkcji, pozwalającej na sterowanie poziomem zaciemnienia z dekoracyjnymi falami rolet rzymskich.

Rolety zewnętrzne nie pełnią funkcji ozdobnej. Dobrze natomiast zaciemniają pomieszczenie, a także są antywłamaniowe. Występują w wielu kolorach, są różne systemy ich montażu (np. podtynkowe, natynkowe lub naokienne) oraz różnią się ze względu na sposób sterowania (mechaniczne lub elektryczne).

Na co zwrócić uwagę przy wyborze rolet?

Wiemy już, jakie rodzaje rolet są dostępne na rynku. Wiemy także, że możliwe są różne kolory, wzory oraz materiały wybranych modeli. Na myśl nasuwa się zatem pytanie: który rodzaj wybrać?

Ze względu na funkcjonalność kierować musimy się poziomem nasłonecznienia danego pomieszczenia. Jeśli pomieszczenie znajduję się od północy lub zależy nam na jego doświetleniu, wybieramy rolety w jasnych odcieniach, które nie są zaciemniające (np. rolety dzień-noc lub klasyczne). Kiedy chcemy osiągnąć efekt złagodzenia ostrego słońca, warto zdecydować się na rolety o ciemnych barwach. Rolety zaciemniające (wykonane z materiału blackout) posłużą nam w pokojach usytuowanych od strony południowej.

Rolety wewnętrzne warto również dobrać pod kątem aranżacji mieszkania lub domu. Kolor może zaważyć na charakterze danego pomieszczenia. Jasny materiał pozwoli optycznie powiększyć niewielki pokój. Roleta rzymska w zygzaki wprowadzi energię. Wyrazistym kolorem rolety możemy podkreślić wystrój mieszkania, natomiast przy kolorowych ścianach i wielu dodatkach, lepiej jest postawić na rolety w stonowanych odcieniach. Rolety plisowane swoją popularność zawdzięczają możliwości zwijania ich od góry oraz do dołu, dzięki czemu można osłaniać nimi wybraną część okna. Jest to szczególnie przydatne popołudniu, gdy niskie zachodzące słońce może razić wzrok, a nie chcemy całkowicie zaciemnić pomieszczenia.

Spędzając czas w domu, ważne jest aby czuć się w nim dobrze i przyjemnie. Nasze samopoczucie zależy od odpowiedniej aranżacji wnętrz. Warto więc jest poświęcić czas na wybór rolet. Oprócz funkcji dekoracyjnej, mają one służyć przede wszystkim za odpowiednie zaciemnianie lub przepuszczanie światła – a od prawidłowego poziomu nasłonecznienia również zależy nasz dobry humor.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *