Type to search

Idealne schody do Twojego domu – co wybrać i czym się inspirować?

Schody wewnętrzne to nie tylko jeden z elementów przestrzeni użytkowej naszego domu – to także mniej lub bardziej wybijająca się na pierwszy plan część domowej architektury, która ma zdobić i przyciągać wzrok naszych gości. Tym bardziej więc czujemy potrzebę zadbania nie tylko o poręczność i bezpieczeństwo schodów, ale także o ich kształt oraz materiały, z których są wykonywane. O czym powinniśmy pamiętać?

Klatka schodowa czy balustrada – co wybrać?

Niewątpliwymi zaletami zamkniętej klatki schodowej jest fakt, że izoluje ona parter od pomieszczeń powyżej i wyraźnie wyodrębnia przestrzeń dzienną od nocnej, pozwalając właścicielom na chwilę prywatności. Jest to także dobry sposób na wydzielenie strefy dostępnej tylko dla domowników lub strefy do pracy – schody otwarte nie pozwalają na takie odcięcie. W przeciwieństwie jednak do klasycznej klatki schodowej otwarte, ażurowe schody nie przytłaczają aż tak bardzo wnętrza, w którym się znajdują, i pozwalają zaoszczędzić trochę miejsca. Są też – mimo wszystko – jednym z najczęstszych rozwiązań łączących różne kondygnacje. Schody wewnętrzne wyposażone w balustradę można właściwie dowolnie aranżować i bawić się ich konstrukcją, wybierając przy tym spośród wielu dostępnych na rynku materiałów i rozwiązań.

Pełne schody, gdy brakuje miejsca?

Pełne schody to, oprócz zalet estetycznych i konstrukcyjnych, także wygoda i poręczność – przestrzeń pod stopniami można przecież zagospodarować i ukryć w niej chociażby garderobę lub schowek na rzadko używane sezonowe rzeczy. Niektórzy decydują się schować pod schodami osobny kąt do pracy lub praktyczną, kameralną jadalnię. W niewielkich pomieszczeniach bok schodów może tez pełnić rolę sporej biblioteczki. Bez względu na to, czy i jak będziemy chcieli zagospodarować miejsce pod schodami, musimy pamiętać, że właściwie wyłącznie nadają się do tego schody z pełnymi, zabudowanymi stopniami – te o ażurowej konstrukcji nie będą już tak wdzięcznym obiektem do zabudowania.

A może schody ażurowe?

Atutem wewnętrznych schodów ażurowych jest ich niepodważalna lekkość oraz atrakcyjność. Ich subtelna forma nie przytłacza pomieszczenia i czyni go maksymalnie otwartym, ponieważ nie blokuje dopływu światła. jeśli dodatkowo zdecydujemy się na szklane stopnie i balustrady, afekt doświetlenia będzie jeszcze bardziej spotęgowany. Równie dobrze jednak w klasycznych i ciepłych pomieszczeniach będą wyglądały ażurowe schody z drewna.

Marzy Ci się wnętrze loftowe? Wypróbuj schody industrialne

Wnętrza loftowe cieszą się coraz większą popularnością, szczególnie wśród młodych osób, które nie boją się niebanalnych rozwiązań. Nic w tym dziwnego! Wnętrza tego typu są zazwyczaj wysokie, przestronne i wygodne. Zazwyczaj też wyposażone są w antresole. Schody na nią prowadzące mogą przybierać różna formę, jednak popularnym rozwiązaniem jest wybór tych wykonanych z betonu. Żelbeton jest trwały, solidny i trudno naruszyć jego konstrukcję, a pozostawiony w stanie surowym może stanowić niebanalną i zaskakującą ozdobę. Równie dobrym wyborem okazują się jednak także schody metalowe lub stalowe – ich klasyczne, proste i surowe wykończenie wspaniale współgra z industrialnym charakterem większości loftów.

Schody spiralne, gdy brakuje miejsca

Schody spiralne są doskonałym rozwiązaniem wtedy, kiedy brakuje nam miejsca na klasyczne schody jednobiegowe lub dwubiegowe. Najczęściej schody kręcone spotyka się w małych mieszkaniach, w których bieg wpisany w koło jest najlepszym rozwiązaniem na zaoszczędzenie przestrzeni użytkowej. Do konstrukcji schodów wewnętrznych spiralnych można wykorzystać drewno, ale coraz chętniej inwestorzy decydują się na schody metalowe, które pasują do nowoczesnych wnętrz. Jedyną wadą schodów wewnętrznych kręconych jest to, że ciężko jest po nich wnosić większe rzeczy, a dzieci oraz osoby z ograniczoną sprawnością ruchową mogą mieć problemy z komfortowym pokonywaniem stopni.

Schody z drewna – jakie wybrać?

Schody wewnętrzne wykonane z drewna charakteryzują się klasycznym wyglądem i dobrym smakiem. Bez względu na to, na jaki ich kształt i rodzaj drewna się zdecydujemy, zawsze będą się prezentować elegancko i gustownie, zawsze też będą ocieplać wnętrze i czynić go bardziej przytulnym. Drewniane schody będą też dopasowywać się właściwie do każdej aranżacji. Przed ich wyborem warto jednak zastanowić się nad wyborem drewna oraz jego jakością. Wśród najpopularniejszych rodzajów drewna wybieranych przez inwestorów oraz tych polecanych przez architektów niepoślednie królują twarde, rodzime gatunki drzew o wilgotności drewna nieprzekraczającej 10%, np. buk czy dąb. Dla tych, którzy wolą egzotyczne gatunki, polecane są solidne deski z mahoniu czy jatoby.

A może schody kamienne?

Schody kamienne są luksusowym rozwiązaniem, które – w przeciwieństwie do większości typów schodów drewnianych i metalowych – nie będą pasowały do każdego wnętrza. Doskonale będą się wpisywały w klasyczny, minimalistyczny styl, zawsze też będą oznaka dobrego gustu i elegancji. Niestety, ze względu na materiał, z którego zostały wykonane, schody kamienne, czy to marmurowe, czy granitowe, będą też kojarzyły się z zimnem i surowością, więc raczej nie przypadną do gustu zwolennikom przytulnych wnętrz. Co istotne, będzie to też najdroższe z dostępnych na rynku rozwiązań.

Źródło: Kobamet.pl – Balustrady nierdzewne

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *