Type to search

Czujniki zaniku fazy z serii MKF – czym się charakteryzują?

Czujniki zaniku fazy przeznaczone są do zabezpieczania silników trójfazowych (3x 400V 50 Hz) o dowolnej mocy. Chronią silniki lub są niezastapione w sytuacjach, gdy następuje przerwa obwodu w jednym z przewodów zasilających (czyli tzw. zanik fazy), w przypadkach gdy dochodzi do spadku napięcia (asymetria napięć fazowych) lub podczas występowania nieprawidłowej kolejności faz. Tego typu nieprawidłowości skutkują zniszczeniem silnika, dlatego warto zaopatrzyć się w odpowiedni czujnik zaniku fazy, najlepiej z serii MKF.

W jaki sposób działają czujniki zaniku fazy MKF?

Zasada działania jest niezwykle prosta. Polega na pomiarze składowej symetrycznej zerowej napięcia zasilającego. W sytuacjach gdy zanika jedna z faz lub jej napięcie obniża się do 175 V względem zera „N” na dłużej niż 3,5 sekundy, przekaźnik odłącza silnik. Po przywróceniu pożądanego stanu następuje samoczynne uruchomienie silnika. Niektóre typy czujników zaniku fazy kontrolują kolejność poszczególnych faz, inne przekaźniki mogą także kontrolować styki stycznika.

Gdzie zainstalować czujniki zaniku fazy MKF?

Ze względu na różnorodność przekaźników MKF można użytkować je zarówno w warunkach domowych jak i przemysłowych. Ze względu na prostotę działania, nieskomplikowaną budowę oraz funkcjonalność i łatwy montaż, można je instalować w różnorodnych układach zabezpieczających silniki trójfazowe. Zajmują niewiele miejsca, a dzięki prostej sygnalizacji łatwo określić, czy nie doszło do zmiany kolejności faz (o każdej nieprawidłowości informują kolorowe diody LED). Czujniki zaniku fazy są dostosowane do montażu na szynę w skrzynkach rozdzielczych.

Kiedy zainstalować czujniki zaniku fazy MKF?

Czujniki zaniku fazy MKF są niezbędne w sytuacjach, gdy chcemy zadbać o dobry stan silnika i ochronić go przed zniszczeniem. Do jego uszkodzenia dochodzi między innymi ze względu na pracę niepełnofazową czy spadek napięcia. Jeśli dla użytkownika istnieje potrzeba otrzymywania bardziej szczegółowych informacji o stanie sieci trójfazowej, wtedy warto zainwestować w zakup trójfazowego pomiarowego wskaźnika zasilania WN-33P, który nie tylko informuje o obecności i zaniku określonych faz, ale również przekazuje inne istotne informacje o stanie sieci, dzięki wbudowanym dwunastu miniaturowym, różnokolorowym diodom LED. Dzięki wbudowanemu w urządzenie odseparowanemu galwanicznie stykowi zwiernemu możliwe jest przekazanie informacji o awarii sieci poza samo urządzenie, a nawet na zabezpieczenie dowolnego trójfazowego odbiornika.

Inspirowane: Pollin.pl – przekaźnik czasowy

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *