Type to search

Zespół specjalistów IT potrzebny od zaraz? Outsourcing coraz powszechniejszą praktyką

Żeby przedsiębiorstwo sprawnie funkcjonowało i odnosiło sukcesy na rynku, nie musi korzystać wyłącznie z wewnętrznych zasobów. Przekonuje o tym outsourcing zespołów specjalistów IT, który staje się coraz powszechniejszą praktyką. Na czym on polega? Jakie korzyści może zagwarantować przedsiębiorcy?

Outsourcing zespołów IT – na czym polega?

Błyskawiczny rozwój e-commerce, automatyzacja i robotyzacja procesów oraz zwiększający się udział usług w chmurze to tylko niektóre trendy, które sprawiają, że prowadzenie biznesu staje się coraz bardziej sprzężone z technologiami informatycznymi. Firmy, aby nie pozostać w tyle, muszą stale dostosowywać się do zmieniających się realiów rynku. Tymczasem koszty utrzymania ekspertów IT stale rosną. Czy jednak opieranie się na własnych zasobach jest w dzisiejszym świecie konieczne?

Okazuje się, że nie. Najlepszym tego dowodem jest outsourcing zespołów IT. Najprościej mówiąc, polega on na wynajmie całego zespołu specjalistów IT, który ma zająć się realizacją konkretnego projektu lub konkretnego etapu w projekcie. Prace wykonywane przez ekspertów na rzecz przedsiębiorstwa mają najczęściej charakter czasowy i mogą obejmować kontrakty trwające zarówno kilka dni, jak i kilka lat.

Kiedy outsourcing zespołu ekspertów IT to dobre rozwiązanie? Gdy realizujesz projekt informatyczny lub potrzebujesz specjalistów do wykonania zadań wymagających zaawansowanych kompetencji, a nie masz wystarczających zasobów wewnętrznych i nie chcesz tracić czasu na żmudne poszukiwania doświadczonych informatyków.

Outsourcing zespołów IT – dlaczego warto?

Outsourcing zespołów IT zapewni Ci dostęp do szerokiego grona wykwalifikowanych ekspertów, zawsze gdy będziesz tego potrzebować. Oszczędzi również czas i ograniczy koszty związane z rekrutacją i wdrażaniem nowych pracowników w struktury organizacji. Decydując się na outsourcing ekspertów IT, otrzymujesz bowiem gotowy zespół, którego członkowie nie tylko dysponują odpowiednimi kompetencjami, ale również są ze sobą zgrani. Dzięki temu rozumieją się praktycznie bez słów. Przekłada się to na ich wysoką efektywność.

Dzięki outsourcingowi zespołu specjalistów IT optymalizujesz również koszty kadrowo-płacowe. Nie zatrudniasz bowiem pracowników na stałe. Nie przejmujesz się urlopami i absencjami z powodu choroby – gdy jeden ekspert choruje, zastępuje go inny o identycznych kwalifikacjach. Nie musisz finansować szkoleń, ani dbać o rozwój personelu. Sprawujesz natomiast kontrolę nad całym projektem. Zespół specjalistów IT pracuje bowiem pod Twoim nadzorem i kierownictwem.

Outsourcing zespołu IT daje wymierne korzyści materialne i niematerialne. Nie oznacza to jednak, że nie wiąże się z żadnym ryzykiem. Czy zawsze możesz liczyć na gwarancję doświadczenia, kompetencji i zaangażowania? Niestety nie. Dlatego warto dobrze przyjrzeć się firmie świadczącej usługi outsourcingu zespołów IT. Rzetelny partner, dobrze znający realia rynku IT i zatrudniający zaufanych ekspertów, to połowa sukcesu. Skompletuje on zespół w taki sposób, aby maksymalnie odpowiadał Twoim potrzebom i specyfice projektu.

Outsourcing zespołów ekspertów IT – szansą na szybszy rozwój

Coraz krótszy czas życia produktów, presja na jak najniższe ceny oraz zmiany w procesach biznesowych generowane przez coraz szersze wykorzystanie nowych technologii sprawiają, że trudno sprecyzować zakres i cele projektów IT. Możliwości elastycznego dopasowywania liczby pracowników oraz ich dobierania wedle wymaganych kompetencji to klucz do sukcesu.

W klasycznym modelu pozyskanie specjalisty trwa długo. Czas zabiera nie tylko rekrutacja, ale również wdrożenie pracownika w struktury organizacji. Outsourcing zespołów IT skraca drogę pomiędzy pojawieniem się zapotrzebowania na pracowników IT a rozpoczęciem przez nich efektywnej pracy. Pozwala to szybciej wdrożyć pożądane zmiany (zakończyć projekt), a co za tym idzie zyskać przewagę konkurencyjną.

Źródło: Praca IT – TeamQuest

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *