Type to search

W co pakować produkty? Poznaj zalety folii poliolefinowej

Dawniej opakowania spełniały podstawowe funkcje, a ich zadaniem było przede wszystkim chronić produkt i ułatwiać proces jego przemieszczania od producentów do konsumentów, co z biegiem lat zaczęło ulegać zmianie.

Obecnie opakowania mają do spełnienia szereg funkcji, a zatem funkcję ochronną, logistyczną, ekonomiczną, ekologiczną, marketingową, użytkową oraz informacyjną. Dzieli je się także ze względu na pełnioną funkcję, rodzaj materiału, z jakiego są zrobione czy konstrukcję opakowania, a także przynależność czyli kryterium własności, formę obrotu, możliwości wykorzystani i dbałość o ochronę środowiska. Chociaż nadal dominującymi są opakowania tradycyjne, coraz częściej pojawiają się nowe materiały opakowaniowe, nowe ich konstrukcje, a także stosowane są innowacyjne technologie pakowania.

Folie, wykorzystywane jako opakowania

Folie, jako wygodny sposób pakowania produktów, używane są od dość dawna. Do wytworzenia nowoczesnych folii stosowane są różne tworzywa, a między innymi:

  • polietylen,
  • polipropylen,
  • kopolimer etylenu,
  • polialkohol winylu

i wiele innych. Niektóre z rodzajów folii mają specjalne właściwości, do których zalicza się między innymi rozciąganie jednoosiowe lub dwuosiowe, zachodzące na skutek podwyższonej temperatury, ta zaś właściwość jest wykorzystywana właśnie do pakowania – są to tak zwane folie termokurczliwe.

Folia poliolefinowa – zalety i zastosowanie

Folia poliolefinowa jest przeźroczystą i termokurczliwą folią, jaka powstała na bazie poliolefin, która wykazuje wysoką mechaniczną wytrzymałość, ma również dobre właściwości optyczne, a także charakteryzuje się szerokim zakresem tak zwanej kurczliwości procentowej. Nawet niezwykle cienka folia poliolefinowa jest na tyle wytrzymała, że może być wykorzystywana jako materiał opakowaniowy, a jej termokurczliwość zostaje zachowana nawet w niskich temperaturach, co sprawia, że ten rodzaj folii nie traci swoich właściwości również w trakcie mrożenia. Dzięki temu zapakowane w nią na przykład produkty żywnościowe można wygodnie zamrozić.

Posiada ona również wysokie walory estetyczne, do których zalicza się duża przezroczystość i połysk – a to powoduje, iż z powodzeniem można wykorzystywać ją do pakowania artykułów dekoracyjnych, czy takich, które wymagają ładnej oprawy, jak przykładowo bombonierki.

Jeszcze jedną, bardzo istotną cechą folii poliolefinowej jest ta, iż może być ona wykorzystana do pakowania artykułów żywnościowych, nawet tych, które muszą „oddychać” – ponieważ ten rodzaj folii występuje również w wersji z perforacją, co nie zmienia jej mechanicznych właściwości. Jest to folia bezwonna, nie posiada także smaku, zatem nie wpływa w żaden sposób na naturalny smak czy zapach pakowanej w nią żywności.

Folia ta występuje w różnej grubości, zatem nawet ciężkie produkty można w nią bezpiecznie zapakować, wystarczy dostosować grubość folii poliolefinowej do ciężaru produktu. Jeszcze jedną właściwością folii poliolefinowej jest to, iż posiada ona właściwości, jakie zapobiegają kondensacji pary wodnej wewnątrz opakowania, co jest istotne szczególnie podczas pakowania produktów żywnościowych.

Dodatkowo folia ta jest bezpieczna dla środowiska naturalnego, a po zużyciu nadaje się do recyklingu, natomiast w trakcie procesu jej zgrzewania czy utylizacji do atmosfery nie przedostają się żadne niebezpieczne czy szkodliwe opary.

Co pakuje się w folię poliolefinową?

W folię poliolefinową można zapakować praktycznie wszystko, najczęściej są w nią pakowane:

  • zabawki,
  • kosmetyki,
  • pieczywo oraz wyroby cukiernicze,
  • artykuły poligraficzne oraz czasopisma,
  • dyskietki komputerowe,
  • artykuły gospodarstwa domowego,
  • znicze,
  • puszki,
  • pudełka oraz artykuły dekoracyjne.

Sposoby pakowania w folię poliolefinową

W zależności od formy, w jakiej występuje folia poliolefinowa można wyRomaFolie – urządzenia i maszyny pakujące, folia termokurczliwaodrębnić różne sposoby pakowania, a mianowicie:

  • z wykorzystaniem maszyn obkurczających, jeśli folia ma postać tak zwanego półrękawka;
  • z wykorzystaniem maszyn automatycznych w przypadku folii mającej postać taśmy.

Proces pakowania produktów w folię poliolefinową składa się natomiast z dwóch etapów:

  • zgrzewania,
  • obkurczania.

Tak przy pakowaniu z zastosowaniem zgrzewarek, jak również w pełni zautomatyzowanych maszyn do pakowania, uzyskuje się w efekcie szczelnie, estetycznie i trwale zapakowany produkt. Na folii poliolefinowej można również wykonywać nadruki, które są trwałe, a także nie wpływają na zmianę jej fizycznych i chemicznych właściwości.

Źródło: RomaFolie – folia termokurczliwa

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *