Przy zakładaniu własnego biznesu, kwestią kluczową jest odpowiednia realizacja prawnych obowiązków jakie nakłada na nas ustawodawca w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Wybór formy prowadzenia firmy, czy jako jednoosobowa działalność czy jako spółka, jest bardzo istotny ze względu na to, że już sam wybór nakłada na Nas pewne prawne konsekwencje, które będą na Nas ciążyły w trakcie całego okresu kierowania firmą.
Rejestracja firmy w formie spółki jest co do zasady bardziej skomplikowana niż zarejestrowanie jednoosobowej działalności gospodarczej. W tym drugim wypadku, samo założenie nie wiąże się z dodatkowymi kosztami i możemy tego dokonać za pomocą jednego formularza CEIDG-1, który jest dostępny w urzędzie miejskim (gminy) lub poprzez internet, chociaż tutaj będziemy musieli mimo wszystko uwierzytelnić podane dane w urzędzie, w przeciągu 7 dni od złożenia wniosku w sieci. W przypadku spółek z o.o., podstawą funkcjonowania jest umowa spółki, którą musimy przedłożyć do KRS. Umowa taka musi zostać spisana notarialnie, co oczywiście wiąże się z kosztami. Oprócz opłacenia notariusza, musimy także uwzględnić koszty opłaty sądowej – 500 zł, oraz koszt ogłoszenia wpisu w Monitorze sądowym i gospodarczym w wysokości 100 zł. Ponadto musimy uiścić podatek od czynności cywilnoprawnych, który jest obliczany na podstawie kapitału zakładowego i stanowi 0,5% jego wartości.
W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej i spółki, mamy różnice w formie opodatkowania. W tym pierwszym przypadku możliwy są następujące opcje:
– zasady ogólne 17% i 32%
– podatek liniowy 19%
– ryczałt od przychodów ewidencjonowanych lub karta podatkowa
Spółka z o.o. jako podmiot kodeksu spółek handlowych, podlega innemu rodzajowi opodatkowania. W jej przypadku mamy do czynienia z podatkiem dochodowym od osób prawnych, który wynosi 19% i jest naliczany od zysku brutto, tzw. CIT. W początkowym okresie prowadzenia spółki, jest możliwe korzystanie z obniżonego CIT do 9%.
Oprócz różnic w formie opodatkowania, występują także inne formy prowadzenia księgowości w obu rodzajach działalności gospodarczej. Spółki z o.o. muszą prowadzić księgi rachunkowe, co wiąże się z kosztami opłacania biura księgowego, natomiast osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, których dochód w roku podatkowym nie przekracza 2 mln euro, mogą prowadzić księgowość w formie księgi przychodów i rozchodów.
Wybranie formy spółki z o.o. do prowadzenia firmy, może być korzystne zwłaszcza, gdy jesteśmy pewni biznesu, który będziemy rozkręcać, posiadamy duży kapitał, przewidujemy spore zyski lub zaciągamy kosztowny kredyt na początek. Gdy nasza firma ma mieć ograniczony zasięg i zyski, a nie chcemy ponosić zbyt dużych kosztów już na starcie, to bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie założenie jednoosobowej działalności gospodarczej.