Type to search

Pasza dla drobiu – zasady poprawnego żywienia kur

Najlepszym sposobem na dostarczenie kurom składników odżywczych jest wypuszczenie ich na łono natury. Zwierzęta w takim przypadku same wyszukają sobie tego, czego potrzebują do prawidłowego funkcjonowania. Trudno o to przy hodowli przemysłowej, dlatego z pomocą przychodzą producenci mieszanek paszowych. Obecnie na rynku znaleźć można wiele rodzajów pasz i karm dla produkcji drobiarskiej, które pokrywają 100% dziennego zapotrzebowania zwierząt na składniki mineralne i odżywcze. Żywienie drobiu skoncentrowane na pokrywaniu całkowitego zapotrzebowania na minerały ma kluczowe znaczenie w procesie intensywnego wzrostu i produkcji nieśnej. Wpływa to na utrzymanie homeostazy i równowagi metabolicznej.

Rola składników mineralnych w organizmie zwierząt

Składniki mineralne spełniają rolę budulcową i regulacyjną każdego organizmu. Należy pamiętać, że nie są to składniki syntetyzowane, czyli takie, które organizm może sam wyprodukować. Minerały muszą zatem być dostarczone wraz z pożywieniem. Nowoczesne mieszanki dla drobiu bogate są w mikro- i makroelementy niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Dobór odpowiednich form i źródeł minerałów gwarantuje wysokie efekty produkcyjne i pozwala na redukcję zanieczyszczenia środowiska pierwiastkami, które nie zostały strawione. W produkcji drobiarskiej zwraca się uwagę na 30 różnych pierwiastków.

Trzeba przy tym pamiętać, że zapotrzebowanie na składniki mineralne zależne jest od:

– fazy wzrostu,

– wieku ptaków,

– kierunku produkcyjnego (nioski/brojlery).

W fazie intensywnego rozwoju układu kostnego u młodych kur wzrasta zapotrzebowanie na fosfor i wapń. Jeśli produkcja dotyczy kur niosek, należy zwiększyć ilość wapnia w okresie nieśności. Pierwiastek ten decyduje o wykształceniu skorupki jaja. Niedobór selenu i witaminy A oraz E blokuje powstawanie wolnych rodników w procesie utleniania. Brojlery potrzebują więcej białka w celu uzyskania lepszego umięśnienia i szybkiego wzrostu.

Jak poprawnie zbilansować skład pasz?

W skład zbilansowanych mieszanek paszowych dla zwierząt najczęściej wchodzą nieorganiczne formy pierwiastków, które uzyskiwane są z kopalin. Mieszanki dla drobiu zawierające organiczne substancje są droższe, ale lepiej przyswajalne. Najlepiej, by dostarczały one zwierzętom poszczególnych pierwiastków w postaci ich chelaty. Są to mikro- i ultraelementy połączone z aminokwasem, co zwiększa ich biodostępność. Podstawowe makroelementy, takie jak fosfor, wapń, chlor i sód pokrywane są przez zastosowanie w diecie zwierząt odpowiednich pasz mineralnych, czyli kredy pastewnej, fosforanów, kwaśnego węglanu sodu bądź chlorku soli. Makroelementy takie jak potas, magnez czy siarka znajdują się wraz z mikroelementami w postaci połączeń z innymi pierwiastkami zastosowanymi w paszach. Mieszanki te różnią się składem w zależności od gatunku ptaków oraz kierunku produkcji drobiarskiej. Zapotrzebowanie na wszystkie składniki mineralne ustalone zostało na podstawie specjalistycznych badań żywieniowych. Badania te miały na celu również określenie interakcji pomiędzy poszczególnymi pierwiastkami. Dowiedziono, że zwiększona ilość jednego pierwiastka może wpłynąć znacząco na przyswajalność pozostałych składników mineralnych. Należy także zwrócić uwagę na enzymy zawarte w mieszankach paszowych. Niektóre z nich, np. fitaza, pozwala na lepsze wykorzystanie wapnia i fosforu.

Małe kurczęta należy karmić mocno rozdrobnionymi mieszankami składającymi się z ogólnodostępnych roślin, takich jak lucerna, koniczyna, pokrzywa, buraki czy kapusta. Otręby będą dopełnieniem zbilansowanej diety. Starsze kury powinny dostawać ziarna zbóż. Najlepszym rozwiązaniem będzie pszenica, owies, kukurydza, jęczmień czy orkisz. Duże znaczenie ma także udział roślin motylkowych, czyli łubin, wyki czy bobu. Niezbędne są także nasiona roślin oleistych (len, soja, rzepak, słonecznik). Latem ziarna miesza się z zielonką, a zimą z kiszonkami. Do przygotowania pasz używa się także melasy, wytłoków owocowych, odpadów z warzyw oraz wodorostów.

Odpowiednie żywienie drobiu jest kluczowym elementem wpływającym na wyniki produkcyjne. Prawidłowe żywienie kur opiera się na zbilansowanej diecie, która zależna jest od pory roku, fazy wzrostu i kierunku produkcji drobiarskiej.

źródło: bas-pol.pl – pasze produkcja

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *