Type to search

Obniżenie podatku PIT – jakie zmiany potrzebne są w księgowości

Aktualna wiedza z prawa podatkowego jest niezbędna do rzetelnego wykonywania pracy na stanowisku księgowego. Niestabilność przepisów znacznie utrudnia wykonywanie obowiązków. Bardzo często ich treść jest niejasna i wymaga dodatkowych interpretacji. Zdarzają się sytuacje, w których orzeczenia sądów są sprzeczne z wyjaśnieniami Ministerstwa Finansów. W takich warunkach niezwykle trudno uniknąć pomyłek, które mogą okazać się kosztowne dla organizacji. Właśnie takie komplikacje sprawiają, że księgowość dla firm najlepiej przekazać profesjonalistom.

Jakie zmiany w zakresie przepisów podatkowych czekają na nas w roku 2019?

Na lata 2019-2020 przewidziane są liczne zmiany dotyczące kwestii podatkowych. Jedną z najważniejszych jest ustanowienie nowego progu podatku dochodowego od osób fizycznych. Dotychczas stawka PIT wynosiła 18%, a zgodnie z nowymi przepisami zostanie ona obniżona o 1%. Oprócz tego zwiększone zostały koszty uzyskania przychodu. Te dwie zmiany sprawiają, że koszty pracy będą mniejsze. Innymi słowy, zmniejszy się różnica między realną kwotą, którą otrzymuje pracownik, a pieniędzmi, które wydaje na niego jego pracodawca. Projekt ustawy zawierającej te zmiany został uchwalony 16 lipca 2019 roku przez Radę Ministrów. Nowe przepisy zaczną obowiązywać już od 1 października tego roku.

Co te zmiany oznaczają dla pracodawców?

Skutki obniżenia stawki PIT-u odczują na sobie miliony Polaków. Chodzi mianowicie o te osoby, których dochód wyniesie do 85 528 zł. Nie oznacza to, że właściciele firm mogą zignorować nadchodzące zmiany. Zmuszeni będą do dokładnego wyliczenia, ile wynoszą zobowiązania podatkowe zatrudnionych przez nich pracowników. Wszelkie nieprawidłowości przy rozliczaniu się z Urzędem Skarbowym mogą wiązać się z poważnymi konsekwencjami. W zależności od rozmiarów firmy, odpowiedzialność za kwestie płacowe spada na księgowych. Oczywiście zatrudnianie takich pracowników wiąże się ze znacznymi kosztami dla przedsiębiorcy. Z tego powodu zewnętrzna obsługa księgowa firm stanowi atrakcyjne rozwiązanie.

Dlaczego warto nawiązać współpracę z biurem rachunkowym?

Każdego roku wprowadzane są liczne zmiany przepisów dotyczących rozliczania działalności gospodarczej. Wszelkie przeoczenia w tej dziedzinie mogą bardzo łatwo odbić się negatywnie na sytuacji naszej firmy. Z tego powodu bardzo ważne jest zatrudnienie skutecznego księgowego. Znalezienie takiego pracownika może być trudnym zadaniem. Z całą pewnością wiąże się dla nas z dodatkowymi kosztami. Istnieje jednak sposób na ich ograniczenie. Chodzi mianowicie o skontaktowanie się z biurem rachunkowym i skorzystanie z jego usług w zakresie księgowo-kadrowym. Możliwość zaoszczędzenia pieniędzy nie jest jednak głównym powodem, dla którego warto zdecydować się na takie rozwiązanie. Pracownicy takich biur są o wiele lepiej przygotowani do stale zmieniających się przepisów. W takim biurze pracują liczni i doświadczeni księgowi, którzy w razie niejasności konsultują się między sobą. Na bieżąco śledzą wszelkie zmiany przepisów, które mają znaczenie dla ich pracy.

W najbliższym czasie będą miały miejsce liczne zmiany w prawie podatkowym. Zamiast marnować czas i energię na dokładne zapoznanie się z nimi wszystkimi, lepiej skorzystać z usług biura rachunkowego. Jego pracownicy będą w stanie zaoferować naszej firmie wysokiej jakości obsługę księgową i pozwolą nam się skupić na prowadzeniu właściwej działalności gospodarczej.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *