Prasy krawędziowe to specjalistyczne urządzenia stosowane w wielu branżach – zwłaszcza budowlanej, elektronicznej, motoryzacyjnej, stoczniowej oraz meblarskiej. Najczęściej służą do wszechstronnego formowania metalowych blach i pozyskiwania rozmaitych detali. Przy wyborze konkretnego modelu trzeba zwrócić szczególną uwagę na to, aby pod kątem funkcjonalności współgrał z rodzajem obrabianych materiałów i skalą produkcji.
Prasa krawędziowa generuje ogromny nacisk, dlatego wprost idealnie nadaje się do wytwarzania m.in. zbiorników przemysłowych, komponentów maszyn, łopatek śrub napędowych, wyrobów jubilerskich, szkieletów budynków, okuć meblowych, nośników reklamowych (billboardów, stojaków), znaków drogowych, broni białej, torów kolejowych, pomników, rur kanalizacyjnych czy grzejników. Kupując tę maszynę do własnego zakładu bądź warsztatu, warto w pierwszej kolejności zainteresować się jej poziomem zaawansowania technologicznego. Od lat najpopularniejsze są wersje hydrauliczne (oparte na wykorzystaniu ciśnienia cieczy), gdyż gwarantują precyzyjną pracę, szybkie zmiany prędkości roboczej i łatwą obsługę. Alternatywę stanowią modele pneumatyczne i elektryczne, przeznaczone głównie do seryjnego gięcia elementów ograniczonych rozmiarowo. Charakteryzuje je stosunkowo niewielka siła nacisku, ciche działanie i energooszczędność. Na rynku znajdziemy również tanie prasy mechaniczne z kołem zamachowym, ale z powodu konieczności dużego zaangażowania ze strony operatora nie należą one do polecanych mechanizmów.
W przypadku prasy krawędziowej niezwykle istotną rolę odgrywa długość gięcia, która powinna być dostosowana do długości obrabianych na co dzień arkuszy blachy. Uniwersalna wartość wynosi od 6000 do maksymalnie 10000 milimetrów. Nie można ponadto zapomnieć o sile nacisku, ponieważ ma ona zasadniczy wpływ na łatwość i dokładność zgniatania. Wylicza się ją zawsze na podstawie grubości, twardości oraz plastyczności metalu wykorzystywanego w procesie produkcji. Kolejnym ważnym parametrem jest prędkość urządzenia, decydująca bezpośrednio o szybkości kształtowania materiału. W większości zastosowań wystarcza między 50 a 100 mm/sekundę. Wybierając prasę, zweryfikujmy jeszcze zakres oferowanych przez nią udogodnień. Do najbardziej przydatnych zaliczamy:
Podsumowując, prasa krawędziowa musi odznaczać się perfekcyjnym dopasowaniem do indywidualnych potrzeb użytkownika. Tylko wtedy spełni pokładane w niej oczekiwania i pozwoli na sprawne realizowanie zadań produkcyjnych.